Başını açmamak için pencereden atladı

28 Şubat sürecinde başını açmak istemediği için yurt dışında okumak zorunda kalan mimar Hacer Okudan, o zor günleri hafızasından silemiyor.

Başını açmamak için pencereden atladı
28 Şubat 2016 Pazar 18:47

 

28 Şubat sürecinde başörtüsünü çıkarmak istemediği için yurt dışında üniversite eğitimi almak zorunda kalan mimar Hacer Okudan, 28 Şubat sürecinde başörtülülerin sürekli "özel mektuplar" aldıklarını ve bu mektuplarda üniversite sınavına başvuruda bulunamayacakları şeklinde yazılar yer aldığını belirtti.

Okudan, diğer öğrenciler sadece sınav stresi yaşarken kendilerinin, "Başörtüsüyle sınava nasıl girebilirim, açık fotoğraf vermeden üniversite kabulüm olabilir mi, kapıdaki polise yakalanmadan nasıl içeriye girebilirim, hocalarım başörtümden dolayı notumu kıracaklar mı?" şeklinde sorularla boğuştuklarını ifade etti.

BAŞÖRTÜLÜ ŞEKİLDE OKUMA MÜCADELESİ

Başörtüsü yasağı yüzünden yurt dışında okumak zorunda kaldığını vurgulayan Okudan, şöyle konuştu:

"KKTC'de eğitim hayatıma devam ettim. Okulun güvenlik görevlileri başörtülü öğrencileri takip ediyor, dersliklere girip kontrol ediyordu. Bir gün güvenlik görevlileri derslikleri kontrol etmeye gelince o panikle başımı açmak istemediğim için arkadaşlarımın yardımıyla bir buçuk kat yükseklikteki pencereden atladım. Arkadaşlarımın biri Pakistanlı, biri Makedonyalıydı ve olan bitene hiçbir anlam veremiyorlardı. Üniversite kapısında içeriye girdiğimizde güvenlik, benim gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan başörtülü öğrencileri içeriye almıyorlardı ve bu nedenle oturup ağladığımı bilirim o yıllarda."

EĞİTİMİ İÇİN VİYANA'YA GİTTİ

KKTC'de de başörtülü öğrencilere kapıların kapandığını, bu nedenle Avusturya'da Viyana Teknik Üniversitesinde okumaya başladığını söyleyen Okudan, Viyana'da daha özgür bir ortamda eğitim aldığını kaydetti.

İran'dan gelen kızların başlarını açmak istedikleri için ülkelerindeki okullarda okuyamadıklarını, kendilerinin ise tam tersi başlarını kapatmak istedikleri için Viyana'ya gittiklerinin altını çizen Okudan, "Biz de vatan, millet, ülkeye hizmet etme sevgisi vardı" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×