Basın Konseyi'nden yasaklamalara tepki

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, “Tüm engellemelere rağmen, başta basın ve ifade özgürlüğü olmak üzere demokrasinin evrensel standartlarından asla vazgeçmeyeceğiz.

Basın Konseyi'nden yasaklamalara tepki
28 Mart 2014 Cuma 15:33

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, “Tüm engellemelere rağmen, başta basın ve ifade özgürlüğü olmak üzere demokrasinin evrensel standartlarından asla vazgeçmeyeceğiz. Saldırı ve tehditler, hangi şekilde ve boyutta olursa olsun, Basın Konseyi olarak boyun eğmeyeceğimizi, bir kez daha hatırlatıyoruz.” dedi.

    Hükümetin sosyal medyaya getirdiği yasaklara tepki için yazılı açıklama yapan Pınar Türenç, “Mahalli yöneticileri seçmekten öte daha büyük anlam yüklenen, 30 Mart yerel seçimlerine, maalesef basın özgürlüğünü engellemeye yönelik çabalar damgasını vurmuştur. Twitter ve Youtube’a getirilen yasaklar, gazete kapatmalar, RTÜK’ün verdiği parasal ve kapatma cezaları, telefon tehditleri, dahası; savaş olasılığı gibi demokratik sürecin engellenmesine yönelik antidemokratik girişimler, basın tarihinin kara sayfalarındaki yerini, çoktan almıştır.” ifadelerini dile getirdi.

    “ÖZGÜRLÜKLERİMİZİ YOK ETTİĞİNİN FARKINDAYIZ”

    “Türkiye Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ilkelerine ve özgürlüklere sahip demokratik bir ülkedir.” şeklinde devam eden Türenç açıklamasını, şunları söyledi: Tüm demokratik kuruluşlar, özellikle de basın meslek örgütleri çoğulcu demokrasinin mücadelesini vermekte kararlıdırlar. Tüm engellemelere rağmen, başta basın ve ifade özgürlüğü olmak üzere demokrasinin evrensel standartlarından asla vazgeçmeyeceğiz. Hayatımızı belirleyen bu politik uygulamaların, özgürlüklerimizi yok ettiğinin farkındayız. Saldırı ve tehditler, hangi şekilde ve boyutta olursa olsun, Basın Konseyi olarak boyun eğmeyeceğimizi, bir kez daha hatırlatıyoruz." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×