Basın Konseyi: Yayın yasağı ifade özgürlüğüne müdahaledir

Basın Konseyi, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nda bulunan ve IŞİD terör örgütü tarafından bilinmeyen bir yere kaçırılan Türk vatandaşlarıyla ilgili her türlü yazılı, görsel ve internet...

Basın Konseyi: Yayın yasağı ifade özgürlüğüne müdahaledir
17 Haziran 2014 Salı 17:28

Basın Konseyi, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nda bulunan ve IŞİD terör örgütü tarafından bilinmeyen bir yere kaçırılan Türk vatandaşlarıyla ilgili her türlü yazılı, görsel ve internet yayınına getirilen yayın yasağının ifade özgürlüğüne müdahale olduğunu açıkladı.

Konseyden yapılan açıklamada, "Öncelikle belirtmek gerekir ki, tedbir kararları yoluyla yayınların engellenmesi, ifade özgürlüğüne yönelik bir müdahaledir. Bu müdahale ancak öngörülebilirlik ölçütlerini karşılayan bir yasa çerçevesinde, anayasadaki meşru sınırlandırma sebeplerinden birisine dayanılarak ve demokratik toplum bakımından gerekli olması halinde, hukuka uygun olacaktır. Anayasa’nın 141/3. maddesine göre de tüm mahkeme kararları gerekçeli olmak zorundadır. Basın Özgürlüğü gibi demokratik toplumun varlığını güvence altına alan, temel bir hakkın sınırlandırılması söz konusu olduğunda, kısıtlamayı zorunlu kılan fiili ve hukuki nedenlerin açıkça gösterilmesinin önemi ortadadır. Mahkeme kararına göre, yasağın yalnızca soruşturma dosyasındaki bilgi ve belgelere ilişkin olduğu sonucu çıkmaktadır. Soruşturma aşamasında dosyanın gizliliğini güvence altına alan, 157. maddeye dayalı olarak karar verilmiştir. Gazetecilik imkanlarıyla elde edilen bilgi ve belgelerin yayınlanmasının, yasağın kapsamı dışında tutulması gerektiğini savunuyoruz." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, "Aksi bir yorum, ifade özgürlüğünün ihlalini teşkil edecektir. Yasağın her türlü haber ve yayını kapsayacak şekilde uygulanmasının, anayasamıza ve tarafı olduğumuz uluslararası antlaşmalara aykırı düşeceğini, kamuoyuna saygı ile duyururuz." denildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×