Basın Konseyi: MİT Kanunu, demokrasi tabutuna son çiviyi çakmaktır

Basın Konseyi Medya İzleme Komitesi, TBMM İçişleri komisyonundan geçen MİT Kanunu tasarısı hakkında açıklama yaptı.

Basın Konseyi: MİT Kanunu, demokrasi tabutuna son çiviyi çakmaktır
27 Şubat 2014 Perşembe 11:53

Basın Konseyi Medya İzleme Komitesi, TBMM İçişleri komisyonundan geçen MİT Kanunu tasarısı hakkında açıklama yaptı. Basın Konseyi'nin açıklamasında “HSYK'yı siyasi iradenin emrine veren, interneti siyasal iktidarın denetimine bağlayan hükümet, MİT Kanun tasarısının yasalaşmasıyla demokrasi tabutuna son çiviyi de çakacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Basın Konseyi Medya İzleme Komitesi, TBMM İçişleri Komisyonu’ndan geçen MİT Kanunu tasarısı hakkında açıklama da bulundu. Basın Konseyi, MİT Kanunu tasarısının yasalaşması durumunda, anayasa ve kanunlarla güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüğünden artık söz edilemeyeceğini belirtti. Basın Konseyinden yapılan yazılı açıklama da şu görüşler dile getirildi: “HSYK'yı siyasi iradenin emrine veren, interneti siyasal iktidarın denetimine bağlayan hükümet, MİT Kanun tasarısının yasalaşmasıyla demokrasi tabutuna son çiviyi de çakacaktır. Tasarının yasalaşmasıyla, basın özgürlüğü büyük darbe alacak, halkın haber alma hakkından yararlanması engellenecektir. Teklif yasalaştığında, basın kanunu da yok sayılacaktır. Basın ve ifade özgürlüğüne aykırı bu tasarı, kamu yararı adına bilgiye ulaşılmasını ve paylaşılmasını engelleyeceği gibi gazetecilerin özgürce haber yapmalarını da önleyecektir. Oysa ifade özgürlüğü, anayasa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve basın kanunu ile korunmakta olan bir temel insan hakkıdır. Gazeteciler, görevleri gereği bilgiyi toplayan, titiz bir çalışmayla bu bilgileri toplumla paylaşan kamu görevlileridir. Ancak son aylarda hemen her gün bir yenisi yapılan yasal ve idari düzenlemelerle gazetecilerin görevlerini yapmaları engellenmekte, halkın haber alma hakkı kısıtlanmaktadır.”

Gazetelerin alınıp satıldıkça sahibinin keyfine göre ses çıkaran çalgı aleti olmayacağının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Gazeteler ve gazeteciler görevlerini meslek ilkeleri çerçevesinde bağımsız ve korkusuz şekilde yapar. Gazetecilerin korku ve yıldırma çabalarıyla iş yapamaz hale getirilme çabalarını kabul etmemiz olanaksızdır.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×