'Başbakan’ın tahrik söylemlerini hayata geçirmek isteyen guruplar var'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkan Oğuz Kaan Salıcı, son günlerde seçim ofislerine yapılan saldırıların miting meydanlarında dile getirilen tahrik edici söylemlerle alakalı olduğunu belirtti.

'Başbakan’ın tahrik söylemlerini hayata geçirmek isteyen guruplar var'
14 Mart 2014 Cuma 13:18

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkan Oğuz Kaan Salıcı, son günlerde seçim ofislerine yapılan saldırıların miting meydanlarında dile getirilen tahrik edici söylemlerle alakalı olduğunu belirtti. Salıcı, “Sayın Başabakan’ın tahrik eden söylemlerinden dolayı, mitinglerinde hedef gösteren sözlerinden dolayı sanki onun sözlerini hızlı bir şekilde hayata geçirmek ister gibi ortaya çıkan guruplar var.” dedi. Beyoğlu İlçe Başkanı İnan Güney ise Burak Can Karamanoğlu’nun öldürüldüğü gece elektriklerin kesik olduğunu ve kameraların tam olarak görüntü alamadığına dikkat çekti.

CHP İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve Beyoğlu İlçe Başkanı İnan Güney, CHP seçim bürolarına yapılan saldırılarla ilgili basın açıklaması yaptı. Salıcı, iki günde Okmeydanı, Kasımpaşa ve Gaziosmanpaşa Mevlana Mahallesi’ndeki seçim irtibat bürolarının tahrip edildiğini söyledi. Seçimlerin normal koşullar altında hiçbir gerginlik olmadan şeffaf, adil bir şekilde yapılmasını istediklerini belirten Salıcı, “İktidarın normal seçimler yoluyla el değiştirmesini istiyoruz. Muhalefet partisiyiz dolayısıyla seçimleri kazanmak için tüm çabayı gösteriyoruz. Türkiye siyasetinin içinde şiddetin olduğu bir dönem,in kapandığını düşünmek istiyorduk. Ama tekrardan ortaya çıktığını görmekten de büyük bir üzüntü duyuyoruz. Ölümleri yarıştıran bir anlayışı ısrarla reddediyoruz. Berkin de bizim Burak Can da bizim evladımız. Bizim hiç kimsenin ölümü üzerinden siyaset kurma gibi bir niyetimiz yok. Hiç kimseye de böyle bir yaklaşımı yakıştıramayız. Ne Cumhuriyet Halk Partisi’ne ne AKP’ye ya da HDP’ye ne BDP’ye ne de MHP’ye. Hiçbir siyasi partinin ofisine yapılan saldırıyı onaylamamız mümkün değil.” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın seçim meydanlarındaki tahrik edici söylemlerini hatırlatan Salıcı, şöyle devam etti: “Sayın Başabakan’ın tahrik eden söylemlerinden dolayı meydan mitinglerinde hedef gösteren sözlerinden dolayı sanki onun sözlerini hızlı bir şekilde hayata geçirmek ister gibi ortaya çıkan guruplar var. Ve bunlar daha önce de bizim gördüğümüz guruplar. Kasımpaşa’daki seçim koordinasyon merkezini tahrip edenlerle Haziran’da il merkezimize saldıranlar aynı profil. Bizim emniyet nezdinde her türlü girişimde bulunuyor olmamıza rağmen bir türlü bulunup engellenmiyorlar. Burada birinci derecede emniyet sorumludur. Eğer bir ülkede siyasi partilerin ofisleri yakılıp tahrip ediliyorsa bunu ortaya çıkarmaktan sorumlu olan güç bir siyasi parti ya da o bölgedeki insanlar değildir. Birinci sorumlu emniyet güçleridir. Bu sorunu bir an önce tespit edip çıkarması lazım. Önce güvenlik kameraları tahrip edilmiş.”

Sosyal medyada yapılan bir paylaşımı hatırlatan Salıcı, “Orda şöyle yazıyor: ’Ben oradaydım. Duamı ettim. Allah’ım kabul eder inşallah. Tüm Kasımpaşa CHP bürolarını yıkarak geldik oraya’ bu bir paylaşım. Bu kişi tespit edilebilir. Bunlara rağmen bu işin sorumluları ortaya çıkarılamazsa biz sorumlunun emniyetle iş biriliği yapan birileri olduğunu haklı olarak düşüneceğiz. Bu ülkede yaşayan bütün gençler bütün yurttaşlar aynı şekilde aynı değerde bizim kardeşlerimiz. Bu olayın bir an önce sonuçlanmasını talep ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Burak Can Karamanoğlu’nun öldürüldüğü zaman elektriklerin kesik olmasıyla ilgili araştırma yaptıklarını belirten Salıcı, “Elektrik kesilmesiyle ilgili bize verilen bilgi onların bilgisi dahilinde olmadığı. Yani bunun bir rastlantı olduğu yönünde. Hatırlarsınız 2009 seçimlerinde Beyoğlu İlçe Seçim Kurulu’nda da elektirikler rastlantı sonucu kesilmişti. Maalesef bu ülkede böyle tatsız rastlantılar oluyor.” dedi.

CHP Beyoğlu İlçe Başkanı İnan Güney ise olay gecesinde yaşananları anlattı. Polisin bölgeye bir saat sonra geldiğini ifade eden Güney, “3 gencimiz yaralandı. Elektrik olmadığı için kameralar çekim yapamadı ve Burak Can Karamanoğlu kardeşimiz rahmetli oldu. 21 yaşında 5 ay önce askerden gelmiş garsonlukla ekmeğini kazanan 5 kardeşi olan şoför bir babanın evladıydı Burak. Aynı Berkin gibi. Kendi koltuk sevdaları yüzünden halkın çocuklarını birbirine vurdurmaya kırsırmaya başlayanlara çocuklara kıymayın efendiler diyoruz.” şeklinde konuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×