Başbakan'ın ‘Haşhaşi’ benzetmesine dava açan işadamlarına Almanya’dan destek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘Haşhaşi’ sözüne önceki gün Ankara'da dava açan 22 işadamına Almanya’dan destek geldi.

Başbakan'ın ‘Haşhaşi’ benzetmesine dava açan işadamlarına Almanya’dan destek
22 Ocak 2014 Çarşamba 12:08

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘Haşhaşi’ sözüne önceki gün Ankara'da dava açan 22 işadamına Almanya’dan destek geldi. Almanya’da oto galeri işi yaptığını belirten Kadir Altındaş, kendisinin de 10 TL'lik manevi tazminat davası açacağını belirterek, Ankara'da dava açan işadamlarının mahkeme masraflarını da kendisinin karşılamak istediğini söyledi.

Başbakan Erdoğan’ın konuşmalarında dile getirdiği ‘takiyyeci, sinsi virüs, gizli örgüt ve Haşhaşiler’ gibi tabirlerle kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle 22 işadamı, Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’ne bin liralık manevi tazminat davası açmıştı. Adliye önünde işadamları adına açıklama yapan Dr. Mahir Şahin, 17 Aralık'taki yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun kamuoyunda Hizmet Hareketi olarak bilinen insanlarla ilişkilendirildiğini ve bu insanların açıkça hedef gösterildiğini söylemişti. Söz konusu açılan davaya Almanya’daki bir işadamından da destek geldi. Oto galeri işi yaptığını belirten Kadir Altındaş, davaya müdahil olmak istediğini ve ‘Haşhaşi’ hakareti için 22 vatandaşın açtığı davanın masraflarını karşılamak istediğini söyledi. Ayrıca kendisinin de 10 TL'lik manevi tazminat davası açacağını dile getirdi.

Demokrasi ve evrensel insan hakları çerçevesinde kimsenin, kendisi gibi düşünmüyor diye başkasını ayıplamaya hakkının olmadığını kaydeden Altındaş, “Başbakan olmakla kimse milyonları küçük göremez, hakaret edemez. Ne medeni hukuk da ne de Allah hukukunda böyle bir hak yoktur. Kanunlara ve yasalara aykırı hareket eden varsa gereği yapılır. Hatanın neresinden dönülürse kardır. Başbakan da insandır. Elbette hata yapabilir. Bardağı taşıran son damla olmuştur ‘Haşhaşi’ benzetmesi. Sayın Başbakan’ın aynı ölçüde açık ve net özür dilemesini bekliyoruz.” dedi.

“DAVAMA HAKARET EDİLDİ, 10 TL’LİK MANEVİ TAZMİNAT DAVASI AÇACAĞIM”

Şahsına ve davasına hakaret edildiğini vurgulayan Altındaş, kendisinin de 10 TL’lik manevi tazminat davası açacağını ifade etti. Hizmet Hareketi’nin ‘İnsanlığa hizmet’ten başka bir gayesi olmadığını belirten gurbetçi vatandaş, Başbakan’ın inanan bir insan olduğunu, bu dünyada hesap verebileceği gibi ahirette de hesap vereceğini dile getirdi.

"YIKMAK SU İÇMEKTEN DAHA KOLAYDIR"

Altındaş, şunları söyledi: “Kendisi bu kadar sevilmiş ve yaptığı her meşru başarıları desteklenmiş iken, daha önce dualarımız da ailesi ve çocukları yer alıyorken; milyonlarca insanın kalbini kırmaya hiç hakkı yoktu. Kalp kırmak çok kolay, kazanmak çok zor. Köprüler yapmak ustalık ister-beceri ister. Yıkmak su içmeden daha kolaydır. İnşa etmek zaman, emek, gözyaşı, alın teri ister. Ama tarumar etmek için bir olumsuz hareket yeter. Başbakan’ın en son Haşhaşi demesi gibi. Bu dünya kimseye kalmaz. Makam, mansıp, şan, şöhret hepsi akşamdan sabaha biten tükenen şeyler.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×