Başbakan Metro Açılışında Sert Konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şişhane-Haliç Metro Geçiş Köprüsü-Yenikapı Metro Hattı açılışındaydı. Gündeminde Kabataş görüntüleri de vardı. Söylemi her zamankinden daha da sertti. Daha önce Dolmabahçe Camii'nde bira içildiği iddiasını gündeme taşıyan Er

Başbakan Metro Açılışında Sert Konuştu
15 Şubat 2014 Cumartesi 17:03

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şişhane-Haliç Metro Geçiş Köprüsü-Yenikapı Metro Hattı açılış törenine katıldı. 
Başbakan Erdoğan, İstanbul'un ulaşımında tarihi bir adım atıldığını belirterek, "Şişhane'yi Yenikapı'ya bağlıyoruz. Artık Taksim Yenikapı 7.5 dakika. Taksim'den Kartal artık 69.5 dakika. Açacağımız hat 3.5 km ve 3 istasyonunda oluşuyor. Ama dünyanın en zor inşaatı oldu. Tarihi eserler zarar vermeden, tarihi ortaya çıkararak inşa ettik. 23 antik ahşap gemi, 50 binde fazla tarihi eser ortaya çıktı. İstanbul'un 8500 yıl geriye dayandığı ortaya çıktı" dedi. 
Başbakan Erdoğan, tarihi eserlere zarar vermemesi için ray bağlantılarında en son teknolojiyi tercih ettiklerine dikkat çekerek, "İstanbul'un güzelliğine güzellik katacak bir köprü inşa ettik. Köprünün üzerinde ki dinlenme ve eğlence alanlarında istifade edecekler. 124 adet, modern, teknolojik, sürücüsüz vagon bu hattımızda kullanılacak. Marmaray'ı bugün tekrar kullandım. Hemen kısa bir sürede Yenikapı'ya ulaştık. İstanbul'da yaşayıp da hala bu yeni yolculuk hattını kullanmamış olanlar var. Dünya Marmaray'ı konuşuyor. İnşallah şimdi de Haliç'te ki bu köprü konuşulacak. Herkesin en az bir kere Marmaray'ı tecrübe etmesini istiyorum" şeklinde konuştu. 

"ŞİMDİ ANKARA-SİVAS HAZIRLANIYOR"
Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin 2. Dünya Savaşı'nın yıkımını yaşamadığı halde gelişmenin gerisinde kaldığına dikkat çekerek, "Onlar yaptılar bizim milletimiz gıptayla bakmak zorunda kaldı. Giderlerdi gelirlerdi büyüklerimiz Avrupa'ya, bize çantalarında çikolata getirirlerdi. Bize uçağa binmenin nasıl olduğunu anlatırlardı. Benim milletim sadece iç geçirdi. 1994'de iş başına geldiğimizde içimizden bunların burukluğu vardı. Londra'da, Paris'te New York'ta ne varsa, İstanbul'da o imkanlara sahip olacak dedik. Hükümet görevini devraldıktan sonra bütün ülkede bunları uygulamaya başladık. Bir çok alanda batı standartlarınındı üzerine çıktık. İstanbul-Ankara arasında lüks otobüs fiyatına uçağa binmek mümkün. Göreve geldiğimizde sadece Türk Hava Yolları vardı. Şimdi 6-7 tane özel şirket var. Biz 11 yılda 17 bin km bölünmüş yol yaptık. Farkımız bu. Batının hızlı trenleri artık bizde de var. Kısa bir süre içinde Eskişehir-İstanbul hattının da tamamlayacağız. Şimdi Ankara-Sivas hazırlanıyor. Gelişmiş ülkelerde ne varsa ülkemizi milletimizi o haklarla buluşturuyoruz" dedi. 
Erdoğan şöyle devam etti: 
"CHP'nin genel müdürü uluslararası bir gazeteye, röportaj vermiş, 'Türkiye kurulduğu tarihten 1071'den bu yana yüzünü medeniyete çevirmiştir' demiş, Türkiye 1071'de mi kuruldu? "Şimdi bizi Ortadoğu'ya çevirmeye çalışıyorlar" diyerek kendince Ortadoğu'yu aşağılıyor. Cehalet diz boyu. Cumhuriyet Halk Partisi'nin bu ülkeyi nereden nereye getirdiğini herkes biliyor. Bizim insanlarımızı yıllar boyu kara trene mahkum ettiler. Yolsuzluğa, yasaklara bu ülkeyi teslim ettiler. Bu güzel şehri, hava kirliliğine, çöpe teslim ettiler.
CHP iş yapmaz, iş yapılmasında izin vermez." 

"17 ARALIK'TA ATILAN ADIMLAR SAMİMİ MİYDİ?"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tüm bu istasyonlarda katlı otoparklar yapılacağını belirterek, "Nerede hayırlı bir iş var bunlar o işin karşısındadır. Bunların cibilliyetinde bu var. Bunlar akşam bir farklı konuşur, sabah bir farklı konuşurlar. Ben belediye başkanlığını CHP'den aldım. Devraldığım zaman İstanbul çöptü, susuzdu, kirliydi. Bütün engelleri aşarak, sabotajları, kumpasları aşarak bugünlere ulaştık. Ama bunları hazmedemiyorlar. Türkiye'nin yılda 100-150 milyon kapasiteli havaalanı nasıl olur diye engellemeye çalışıyorlar.
Paralel yapıyı gördünüz. Bunlar 3. havalimanını nasıl sabote ettiler gördünüz. Dün 17 Aralık ile ilgili takipsizlik kararı çıktı. Birileri rahatsız oldu. 17 Aralık'ta atılan adımlar samimi miydi? Her şey bir senaryoydu. Aktörler vardı, aktrisler vardı. Bunlarda onların borazanlarıydı, dalkavuklarıydı. Bunların içerisinde AK Parti'nin kapatılmasını isteyecek kadar demokrasiden nasibini almamış olanlar vardı. Bunları kabullenemiyor, bunları hazmedemiyorlardı. CHP yapmaz aynı zamanda yaptırmaz. Ama biz yapacağız. Ne engel çıkarırlarsa çıkarsınlar biz bu ülkeyi büyüteceğiz" dedi. 

"YENİ BİR SENARYO İÇİNE GİRDİLER"
Başbakan Erdoğan konuşmasında Gezi olayları sırasında Kabataş'ta darp edildiği iddia edilen kadın ile ilgili de konuşarak, "Mayıs ve Haziran aylarında İstanbul'da sokak hareketleri başlattılar. Yaktılar, yıktılar, insanlara saldırdılar. Başörtülülere saldırılarda bulundular. Camilerimiz de dahi saygısızlık yaptılar. Kabataş'ta yavrusu ile beraber saldırıya uğrayan kızımız üzerine oynamaya başladılar. Bunu da yalanlamaya kalkıyorlar. Yazık yazık. Medya dünyasında amiral diye geçinenlere söylüyorum. Bugün attıkları başlığı özellikle hatırlatıyorum. Bunun altında da boğulacaksınız. Çünkü bu attığınız manşetler de doğru değil. Sizler Adli Tıp raporlarını nereye saklayacaksınız, nerenize koyacaksınız. Adli Tıp Raporu'ndan bahsediyorum. Bu bayanın çocuğu ile orada aldığı darbeyi ne yapacaksınız. Bunların hayatı yalan üzerine inşa edilmiştir. Aradan 8 ay geçti. Şimdi kendilerine göre yeni yeni senaryolar hazırlıyorlar. Şimdi o hanımefendi ve çocuğu ile ilgili yeni bir senaryo içine girdiler. Her şey açık net ortada. O zaman savcının bütün tespitleri savcının raporu ortada. Tarih bu yalan yanlış senaryonun yanında yer alan medyayı da affetmeyecek" ifadelerini kullandı. 
Başbakan Erdoğan, "Her iki olayda da aynı karanlık yüzler yer aldı. Her iki olayda da aynı medya görev aldı. Her ikisi de Türkiye'nin küresel projelerini milli iradeyi hedef aldılar. Dün birileri en zor zamanlarda başörtüsüne teferruat diyordu. Bu milletin hangi milli, manevi değeri varsa onu istismar etmenin peşinde gidiyorlar. Onların arkasında ki karanlık odaklara asla geçit vermeyeceğiz. Bu ülkenin küresel projeleri yükselmeye devam edecek" dedi.

"MECLİS'TEN HSYK KANUNU ÇIKARDILAR"
Başbakan Erdoğan HSYK Kanunu ile ilgili olarak, "Dün gece sabaha kadar HSYK ile ilgili yasanın görüşmeleri devam etti. Kadromuz bütünüyle orada ve Meclis'ten HSYK kanunu çıkardılar. Milletimizin verdiği vekalet ile yürüyeceğiz. Ellerinde ki medya gücü ile istediklerini yapsınlar. Elinde bira şişesiyle başörtülü kızlarımıza saldıranlarla o malum paralel yapı birlikte hareket ediyor, bir arada operasyon yapmaya çalışıyorlar. Birileri en zor zamanlarda başörtüsüne teferruat diyordu bugün de başörtüsü düşmanlarının değirmenine su taşıyor. Bunlar peygamberimizi miraçtan indirip kamyona koyacak kadar ahlaksız bunlar. Bu millet bunlara asla geçit vermeyecek, fırsat sunmayacak" dedi. 

"NE KADAR MENEVİ DEĞERİMİZ VARSA HEP SALDIRDILAR"
Başbakan Erdoğan, Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: 
"Gezi olayları sırasında, Kadıköy'de bir duvara şunu yazdılar; "Zulüm 1453'de başladı", Ankara'da bayrağımızı ateşe verdiler. Bunlar CHP değil mi? Ne kadar manevi değerimiz varsa hep saldırdılar. Şimdi o malum paralel yapı aynı ittifakta buluştular. Yıkım işinde bir araya geldiler. Bu oyuna gelmeyin. Bunlarda iyi niyet falan yok. Medyada istediklerini yazsınlar, istedikleri iftirayı atsınlar, bizi buraya medya getirmedi, millet getirdi. Bizden emaneti alacak olanda medya değildir, millettir. Kurdukları tuzağa göreceksiniz kendileri düşecekler. Cehennemin yolları iyi niyet taşları ile doludur. Cenneti cehennemi tasvir edecek densizler benim hasbi insanımın işi olmaz. Gelin yolları ayırın paralel yapı her türlü marjinal örgütlerle bir araya geldi. Günde 5 defa alnı secdeye değen insanlarımın bunlarla işi olmaz, olamaz. Sevgili peygamberimizi, kendi kirli işlerine alet edecek kadar saygısız insanlarla benim saf kardeşimin işim olmaz"
Öte yandan, İBB Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan Erdoğan'a Taksim-Şişhane ve Şişhane-Taksim metro hatlarının yapımına yönelik ilk ihale olur belgelerini hediye etti. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×