"Başbağlar ile Madımak olayları birlikte anlaşılmalı"

Malatya Alperen Ocakları İl Başkanı Süleyman Solmazgül, Başbağlar ve Madımak olaylarının birlikte anlaşılması gerektiğini belirtti. Solmazgül, 33 kişinin katledildiği olayın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Araştırma Komisyonu tarafından...

03 Temmuz 2014 Perşembe 14:23

Malatya Alperen Ocakları İl Başkanı Süleyman Solmazgül, Başbağlar ve Madımak olaylarının birlikte anlaşılması gerektiğini belirtti. Solmazgül, 33 kişinin katledildiği olayın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Araştırma Komisyonu tarafından araştırılması gerektiğini söyledi.

Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde, terör örgütü PKK tarafından 33 sivilin öldürülüp köyün ateşe verildiği katliamın üzerinden 21 yıl geçti. 5 Temmuz 1993 tarihinde Madımak olayının hemen ardından gerçekleşen olayda yaşamını yitirenler dualarla anılıyor. Malatya Alperen Ocakları İl Başkanı Süleyman Solmazgül, 21 yıl önce gerçekleşen olayın acısının ilk günkü gibi taze olduğunu belirtti.

Başbağlar’da imam tarafından okunan akşam ezanı sonrası köyün basıldığını anımsatan Solmazgül, “Akşam ezanı okunurken hainler köyü basıyorlar ve ezan okuyan imamın kafasına silah sıkarak şehit ediyorlar. İşte tarihte yaşanmış en büyük katliamlardan biri böyle başlıyor. İnsanları evlerinden tek tek isimleri ile çağırarak köy meydanında topluyorlar. Eli kanlı hainler, kadın, erkek ve çocukların feryatlarına rağmen, köyün erkeklerini 100 metre ötede Kavaklık mevkiine götürüp kurşuna dizerek şehit ettiler. Daha sonra, köyde bulunan arabaları, okulu, camiyi ve evleri ateşe verdiler. Katliamda, 28 kişi kurşuna dizilerek, biri kadın, biri çocuk 5 kişiyi de evlerde diri diri yaktılar. 21 yıl geçti hainler halen yakalanmadı, ellerini kollarını sallayarak dolanıyorlar. Bir an önce bu hainlerin yakalanmasını istiyoruz." dedi.

Madımak ve Başbağlar'ın birlikte değerlendirilerek, sebep sonuç ilişkisi içinde araştırılması gerektiğini vurgulayan Solmazgül, “Bugün Sivas davasının adil yargılanmadığını savunanların Başbağlar davasının neresinde olduklarını merak ediyoruz. Başbağlar'da yitirdiğimiz canlar bizim vatandaşımız değil miydi? Başbağlar katliamı, Sivas olaylarının sebebi değil sonucu olmuştur. Zulüm, dünyanın neresinde olursa olsun, kimden gelirse gelsin, kime yönelmiş olursa olsun varlık olma bilinciyle zulme karşı koymanın ve kınamanın doğru ve onurlu bir davranış olduğunu düşünüyoruz. Bu vesile ile Başbağlar ve faili meçhul katliamlarına yönelik Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Araştırma Komisyonu tarafından özel bir inceleme ile takip edilmesini ve dava süreçlerinin yüce adaletimizden faili meçhul davaların soruşturulmasını canı gönülden temenni ediyoruz." diye konuştu.

Solmazgül, olayın yıl dönümü nedeniyle Başbağlar Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği yöneticilerinin öncülüğünde 5 Temmuz’da hem İstanbul Fatih Camii'nde, hem de Erzincan Başbağlar köyünde anma programı düzenlendiğini belirtti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×