Baro Başkanı Yıldırım: Savcı Akkaş’ın açıklaması suç duyurusu kabul edilmeli

Edirne Barosu Başkanı Özgür Yıldırım, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’ın açıklamalarının bir suç duyurusu olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Baro Başkanı Yıldırım: Savcı Akkaş’ın açıklaması suç duyurusu kabul edilmeli
27 Aralık 2013 Cuma 15:23

Edirne Barosu Başkanı Özgür Yıldırım, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’ın açıklamalarının bir suç duyurusu olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Rüşvet, yolsuzluk ve ihaleye fesat karıştırma soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Akkaş'ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı tarafından soruşturmadan el çektirilmesinden sonra Akkaş'ın yargıya açıkça baskı yapıldığına yönelik açıklamaları büyük etki yaptı. Muammer Akkaş’ın açıklamaları ve yargıda son yaşanan gelişmeler üzerine Edirne Barosu üyesi bir grup avukat Adliye Sarayı önünde bir basın açıklaması yaptı. Avukatlar adına açıklamayı yapan Edirne Barosu Başkanı Özgür Yıldırım, cumhuriyet savcısı Muammer Akkaş’ın açıklamasının suç duyurusu olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu ciddi iddiaların acilen araştırılarak gereğinin yapılmasını isteyen Yıldırım, “Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından İstanbul’a yeni bir Cumhuriyet Başsavcısı atanmalıdır. Anayasa’ya, kanuna ve hukuka aykırı olarak adli kolluk yönetmeliğinde yapılan keyfi değişiklikle Cumhuriyet savcılarının hak ve yetkilileri kısıtlanmak istenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. polis devleti değildir, kabile devleti hiç değildir.” dedi.

Savcıların, Başsavcıların memuru olmadığını vurgulayan Yıldırım, "Aralarında ast üst ilişkisi yoktur. Cumhuriyet savcısı doğrudan doğruya soruşturma işlemini yürütür. Adli kolluk da Cumhuriyet savcısının emri altındadır. Başsavcıların soruşturmayı yürüten savcılara müdahale etme haklarının olmadığı bilinmelidir. Yargı, yasama ve yürütmeyi denetleme yetkisini Anayasa’dan alır ve Türk milleti adına bu yetkiyi kullanır. Türkiye Cumhuriyeti’nde görev yapan Cumhuriyet savcıları hükümetlerin değil, adları üzerinde Cumhuriyetin savcılarıdır. Hakimler ve savcılar üzerinde baskı kurmaya çalışan kim olursa olsun karşısında yargının kurucu unsuru olan bağımsız savunmanın temsilcisi avukatları ve baroları bulacaktır." şeklinde açıklamasını tamamladı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×