Baro Başkanı Çıtırık: Soruşturmaya siyasi müdahale, adalete olan inancı yaralar

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı rüşvet, kara para aklama ve yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili siyasi müdahalenin adalete olan inancı yaralayacağını söyledi.

Baro Başkanı Çıtırık: Soruşturmaya siyasi müdahale, adalete olan inancı yaralar
18 Aralık 2013 Çarşamba 18:28

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı rüşvet, kara para aklama ve yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili siyasi müdahalenin adalete olan inancı yaralayacağını söyledi.
Türkiye’nin dün sabah saatlerinde İstanbul’da başlayan ve üç koldan yürütülen operasyonu ile sarsıldığını vurgulayan Çıtırık, “Ünlü işadamları, bakan çocuklarının da gözaltına alındığı bu soruşturma kapsamında yargıya herhangi bir müdahale yapılmaksızın yasal sürecin işletilmesi gerekmektedir. Gerçeklerin ortaya çıkması için soruşturmanın ucu kimlere kadar uzanacaksa uzanmalı. Siyasi iktidar gücü kullanılarak gerçeklerin ortaya çıkmasına ket vurulmamalıdır. Yasa önünde eşitlik ilkesi uyarınca kimseye bir ayrıcalık yapılmaksızın, siyasi iktidar gücü, siyasi nüfuz kullanılmaksızın soruşturma yürütülmelidir. Yargılama yapılarak suçlular ortaya çıkarılmalıdır.” dedi.

Çıtırık, Anayasa’daki “Yargı yetkisi, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır. Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz.” şeklindeki maddelerine dikkat çekti.

Bu düzenlemeler karşısında yargının bağımsızlığına, tarafsızlığına gölge düşürecek açıklama, eylem ve işlemlerden uzak durulmasını isteyen Çıtırık, “Demokrasi ve hukuk devletinin en önemli güvencelerinden biri kuvvetler ayrılığı ilkesidir. Kişi hürriyetlerinin güvence altına alınmasını, hukuk devletinin yaşama geçirilmesini, yetkilerin denetlenebilir olmasını ve erkler arasında dengelemeyi kuvvetler ayrılığı ilkesi yaşama geçirmektedir. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkelerinin zedelenmesi yurttaşın adalete olan güven duygusunun sarsılmasına yol açacaktır.” diye konuştu.

Toplumun temiz siyaset ve temiz siyasetçi istediğini ifade eden Mengücek Gazi Çıtırık, rüşvet ve yolsuzluğun ülkede her dönem yaşandığını hatırlattı. Bu kirliliğe bulaşanların yargı aracılığıyla tespit edilerek, gerekli cezaları almalarının önemli olduğunu bildiren Çıtırık, “Yargı organları görevlerini yaparken hiçbir güç, kişi, kuruluş engel olmamalıdır. Soruşturma devam etmektedir. Sürecin her aşamasını büyük bir titizlikle takip edeceğiz. Kamuoyu vicdanını yaralayacak bir şekilde yargıya siyasi müdahale yapılmasından mutlak suretle kaçınılmalıdır.” şeklinde konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×