Balyoz sanığına 800 bin lira tazminat

Balyoz ve Poyrazköy davalarından yargılanan SAT komandosu Ali Türkşen, devlete karşı açtığı tazminat davasını kazandı. Türkşen, cezaevinde kaldığı 3.5 yıl için 800 bin lira alacak.

Balyoz sanığına 800 bin lira tazminat
19 Nisan 2016 Salı 08:34

Balyoz ve Poyrazköy davalarından 3.5 yıl hapis yatan emekli Deniz Albay Ali Türkşen, açtığı tazminat davasını kazandı. Türkşen’e 800 bin lira tazminat ödenecek.

Ali Türşen, “Bir lira ile milyon lira arasında ne fark var? Benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Mahkeme kapılarında sanki bana para verirlerse, maneviyatım daha iyileşecekmiş gibi bir durum yaratılıyor. Eğer benim maneviyatımı düzeltmek istiyorsa devlet, bu işleri başımıza kim açtıysa onları ortaya çıkarsın, bu parayı da onlardan alsın” diye konuştu.

1996'da Kardak kayalıklarına Türk bayrağı diken timin komutanı olan Türkşen, uyuşturucu yüklü Lucky-S gemisine operasyon yapan ekipte bulunuyordu.

Ali Türşen, “Silahlı Kuvvetler’de pek çok kıymetli personelin başına gelen bir durum. Ben de bu kapsamda terörist damgası yapıştırılmaya çalışılarak, 3 yıl 4 ay 23 gün toplamda Hasdal Askeri Cezaevi’nde tutuklu kaldım” diye konuştu.

Balyoz ve Poyrazköy davalarında sahte deliller üretildiği ortaya çıkarken, Ali Türkşen her iki davadan da beraat etti. Türkşen, ardından da manevi tazminat davası açtı.

Türkşen, “Mahkeme salonunda heyecanlandım. Çünkü tam karşımda tutuklu kapısı vardı. Adliyesi’ne tutuklu kapısından defalarca girdim. Nereye gittiğini biliyorum, bizi eksi 7. katta nezarethanelerde tuttular. Özgür bir vatandaş olarak o salona girmek için gittim” dedi.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Ali Türkşen'e 800 bin lira manevi tazminata hükmetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×