Balyoz sanığı albaylar generalliğe terfi etti

YAŞ kararlarıyla Balyoz davasında darbecilikle suçlanan albay ve generaller terfi etti

Balyoz sanığı albaylar generalliğe terfi  etti
30 Temmuz 2016 Cumartesi 10:23

Darbe girişiminden tutuklu generallerin yarısı son 3 yılın YAŞ terfilerinden
YAŞ kararları açıklandı; 99 albay general ve amiralliğe yükseltildi, 48 general ve amiral emekliliğe sevk edildi. Terif edenler arasındaki Balyoz sanıkları dikkat çekti. 'Paralel Devlet Yapılanması'nın (PYD) kumpası olduğu' ileri sürülen Balyoz ve Askeri Casusluk davalarından beraat eden yedi genarel de YAŞ'ta terfi aldı.

İzmir'deki "Askeri Casusluk" davasında tutuksuz yargılandıktan sonra beraat eden Tümamiral Ercüment Tatlıoğlu koramiralliğe yükseldi.

Balyoz davasından aldıkları 16 yıl hapis cezası bozulduktan sonra beraat eden Piyade Kurmay Albay Barbaros Kasar, Topçu Kurmay Albay Bahtiyar Ersay ile Topçu Kurmay Albay Sırrı Yılmaz da tuğgeneralliğe yükselen isimler arasında yer aldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda da "İstanbul'daki Askeri Casusluk" davasında üç yıl hapis yattıktan sonra tahliye olan ve sonrasında beraat eden Deniz Kurmay Albay Yankı Bağcıoğlu ile Balyoz davası kapsamında üç yıl cezaevinde kalan ve yeniden yargılama sonucu beraat eden Deniz Kurmay Albay Önder Çelebi ile yine aynı dava kapsamında 4 yıl cezaevinde kaldıktan sonra yeniden yargılama sonucu beraat eden Kurmay Albay Bülent Olcay da tuğamiral oldu.

İzmir Askeri Casusluk davasında 6 yıl hapisle yargılanan Donanma Komutanı Veysel Kösele de, geçen yılki YAŞ'ta YAŞ üyelerinin talebiyle oramiral yapılmıştı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×