Balkız: Türkiye'de arzu etmediğimiz, kötü yönetilen bir kavga var

Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, şu anda Türkiye’de arzu etmedikleri, çok çirkin ve kötü yönetilen bir kavga olduğunu söyledi.

Balkız: Türkiye'de arzu etmediğimiz, kötü yönetilen bir kavga var
25 Ocak 2014 Cumartesi 14:13

Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, şu anda Türkiye’de arzu etmedikleri, çok çirkin ve kötü yönetilen bir kavga olduğunu söyledi. Bu kavgada Türkiye’nin çok ciddi anlamda güç kaybettiğini ve kendi enerjisini harcadığını savundu.

Balkız, ülkeler kendi menfaatlerini gözetmek için çok ciddi çaba harcarken Türkiye’nin kendi demokrasisinin yapısal işleriyle uğraşması ve güçlerini bunların çatışmasıyla harcamasının hiç arzu edilen bir şey olmadığını belirterek, “Dolayısıyla bu sürecin başladığı aralık ayından beri geçen bir buçuk aylık zaman dilimi içerisinde ben hem baro başkanı olarak hem de kişisel Zeynel Balkız olarak görüşüm, bu kavga Türkiye’ye zarar verdi. Bu kavganın derhal durdurulması lazım.” dedi. Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kanun teklifinin askıya alınmasına da değinerek, bunun anayasal bir mesele olduğunu söyledi. Bu yapının Türkiye’de 2010 yılında yüzde 58 oyla kabul edilen bir referandumun sonucu olduğunu hatırlatarak, “Dolayısıyla bu yapıyla ilgili bir değişiklik, ancak yine anayasal bir çerçevede olmalı ve uzlaşma içerisinde çözülmelidir. Şu anda gelinen ortam nedir? Bir buçuk ay sonra gelinen noktada sonuç nedir? Anayasal değişiklikle bu işi çözelim noktasına gelmiştir, yani bizim başlangıçta söylediğimiz noktaya gelmiştir. Bizim beyanlarımızdan şöyle veya böyle yorumlayanlar, işine gelmeyenler de olmuş olabilir ama biz hukukçuyuz, biz gerçekleri söylemek zorundayız. Şimdi hukukçu kimliğiyle ancak şunu söyleyebilirim, bizim yapacağımız değişikler, evrensel değişiklikler olmalıdır. Objektif değişiklikler olmalı ve herkese uygun olmalı. Bu sistemin içerisine yarın hangi siyasi irade girerse girsin hepsi tarafından aynı şekilde kullanılabilecek tarzda olmalıdır.” şeklinde konuştu.

'YARGIYA GÜVEN AZALDIĞI ZAMAN TÜRKİYE’DE SİSTEM ÇÖKER'

İktidarların yapılarına göre değişiklikler yapılamayacağının altını çizen Zeynel Balkız, “Biz hukukçu olarak, bu anayasal bir meseledir, anayasa değişikliğiyle çözülmelidir dediğimiz noktada farklı kutuplarda görüş belirtenler olduğu gibi Türkiye’de mevcut sistemin en önemli unsurlarından TBMM Başkanı da Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı da aynı şeyleri ifade ediyor. 'Anayasal değişiklik, anayasal uzlaşmayla yapılmalıdır.' diyor. Şu anda gelinen nokta, bu teklifin askıya alınmış olması, Türk demokrasisi için bir başarıdır da diyebiliriz, önemli bir adım da diyebiliriz ama bundan sonraki safhayı lütfen iyi koruyalım ve iyi kollayalım. Yani bundan sonraki safhayı heder etmeyelim. Muhakkak siyasi partilerin, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda uzlaştıkları şekliyle bir değişikliği gerçekleştirerek, bunun bundan sonraki siyasi iktidarlar tarafından da muhafaza edilebileceği bir yapı olsun.” dedi.

Yargının herkese lazım olduğunu vurgulayan Baro Başkanı Balkız, “Yargıya güven azaldığı veya yok olduğu zaman Türkiye’de sistem çöker. Timurlenk’in çok meşhur bir sözü var, ‘Ülkeler kılıçla alınır ama adaletle korunur.’ diyor. Elbette iktidarlara da geliyoruz fakat onların muhafazası ve ülkenin gelişmesi için adaletin tecellisi lazım, adalet herkese lazım. O bakımdan ben gelişmeyi, Türkiye’deki bir barış umudu olarak değerlendiriyorum. Buna bütün siyasi partilerin aklıselimle yaklaşmasını, kabul etmesini ve uzlaşmaya kavuşmasını diliyorum.” diye konuştu. CİHAN

Balkız: Türkiye'de arzu etmediğimiz, kötü yönetilen bir kavga var


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×