Balcalı Hastanesi ‘TAVI’ ile hastaların yaşam kalitesini artırıyor

Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nde uygulanan TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) işlemi ile ameliyatsız olarak kalp kapakçığı tedavisi yapılan hasta sayısında önemli bir artış olduğu bildirildi.

Balcalı Hastanesi ‘TAVI’ ile hastaların yaşam kalitesini artırıyor
28 Ocak 2014 Salı 11:23

Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nde uygulanan TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) işlemi ile ameliyatsız olarak kalp kapakçığı tedavisi yapılan hasta sayısında önemli bir artış olduğu bildirildi. Kardiyoloji Ana Bilim Dalı’na ameliyatsız olarak kalp kapakçığı tedavisi ile sağlığına kavuşan hasta sayısı 10’u buldu. Bu yöntemle yaşları 75 ve üzeri hastaların yaşam standartlarının daha da kaliteli hale geldiği vurgulandı.

Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mesut Demir operasyona dair yaptığı açıklamada, kalbin aort kapakçığının kireçlenmesi ve buna bağlı olarak daralması ilerleyen yaşla beraber önemli bir sorun haline geldiğini, bu durumun aort darlığı kalp yetersizliği, ritim bozuklukları hatta ölümle sonuçlanabileceğini ifade etti. Prof. Dr. Demir, Aort darlığı nedeniyle ameliyat gereken hastaların yaklaşık yarısının 75 yaşın üzerinde olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Artan yaşla beraber akciğer, böbrek, beyin, karaciğer gibi organların hastalıklarının da artması, 10 yıl öncesine kadar yalnızca ameliyatla tedavi edilebilen aort darlığının tedavisini zorlaştırmakta ve zaman zaman yüksek risk nedeniyle bu hastalar ameliyat edilememekteydi. Yüksek risk nedeniyle kalp ameliyatı uygulanamayan hastaların tedavisini sağlamak amacıyla TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) işlemi geliştirildi ve ilk kez 2002 yılında Fransa’da başarıyla uygulandı. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde artan deneyim ve cihazların teknik özelliklerinin geliştirilmesiyle, TAVI her geçen gün giderek artan başarı ile uygulanmakta."

Bugün için TAVI'nın yalnızca yüksek riskli hastalarda ameliyat için alternatif olduğunu vurgulayan Demir, "Bu işlem göğüs kafesini açmadan, sıklıkla da anjiyografiye benzer olarak kasıktan girilerek uygulanmakta. İşlem sonrası iyileşme dönemi ameliyata göre daha kısa. İşlem için uygun hasta seçimi oldukça önemli. Bazı hastalarda ise değişik nedenlerle işlem uygulanamıyor." dedi.

Prof. Dr. Demir, Balcalı Hastanesi’nde bu konuda son derece deneyimli bir ekibin iş başında olduğunun altını çizerek ameliyatsız olarak kalp kapakçığı tedavisi (TAVI) olan hasta sayısının bugün itibariyle 10 olduğunu, hastaların bu manada gösterdikleri ilgiden de memnun olduklarını dile getirdi.
CİHAN

Balcalı Hastanesi ‘TAVI’ ile hastaların yaşam kalitesini artırıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×