Balbay:Yolsuzluklardan arınmış, hukukun üstünlüğüne inanan bir Türkiye kuracağız

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, yolsuzluklardan arındırılmış, hukukun üstünlüğüne inanan Atatürk değerlerini benimsemiş Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesini özümsemiş 21 yüzyılla da barışık bir Türkiye kuracaklarını söyledi.

Balbay:Yolsuzluklardan arınmış, hukukun üstünlüğüne inanan bir Türkiye kuracağız
02 Ocak 2014 Perşembe 18:38

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, yolsuzluklardan arındırılmış, hukukun üstünlüğüne inanan Atatürk değerlerini benimsemiş Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesini özümsemiş 21 yüzyılla da barışık bir Türkiye kuracaklarını söyledi.

Balbay, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi İlhan Selçuk ile kardeşi Karikatürist Turhan Selçuk’un mezarlığını ziyaret ederek karanfil bıraktı. Nevşehir’in Hacıbektaş ilçe girişinde Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu,CHP Nevşehir İl Başkanı Mehmet Değirmenci’nin yanı sıra 150 ye yakın araç konvoyu ile karşılandı. Sevgi gösterileri arasında karşılanan Balbay’a, emekli öğretmen Cemil Zengin, boş bir ayakkabı kutusunu takdim ederek "Yeni yıla boş bir ayakkabı kutusu ile girdik,ama gururumuzla girdik." dedi.

Balbay ve beraberindekiler daha sonra Cumhuriyet gazetesi eski imtiyaz sahibi ve başyazarı İlhan Selçuk ile kardeşi karikatürist Turhan Selçuk’un Çilehane bölgesindeki Ozanlar Yolu üzerindeki İz Bırakan Aydınlar mezarlığına geldi. Burada da çok sayıda vatandaş tarafından coşku ile karşılanan Balbay, İlhan Selçuk’un gömütü başında "İlhan abi ben geldim, belki biraz geciktim." dedi.

Burada düzenlenen törende konuşan Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, CHP Milletvekili Mustafa Balbay’ın Hacıbektaş’ı ziyaret etmesinden büyük bir onur duyduklarını belirterek "TBMM’ inde özgürlüğünüze kavuşmuş bir ayrın olarak yapacağınız çalışmalar kuşkusuz gelecek kuşaklara yansıyan özgürlük ve hukuk savaşçısı kişiliğinizle çok başarılı olacaktır. Demokrasinin olmazsa olmazı olan Laiklik,insan haklarına saygı, bireysel özgürlük ve üstün hukuk anlayışının yılmaz savunucusu olarak,duayenleri ziyaretiniz sizin kararlılığınızın,irade gücünüzün ve enerjinizin bir ifadesi olarak ulusumuza umut kaynağı olacaktır. Kimsenin kimseyi ötekileştirmediği,özgürlüklerin toplumsal birlikteliği güçlendirdiği siyasi görüş,etnik yaradılış,ideoloji,cinsiyet farkı gözetmeyen eşitlikçi etki altında kalmayan hızlı ve adil işleyen bir hukuk anlayışının yerleşmesi için yapacağınız çalışmalar için başarılar dilerken, dostun dostlarla ruhen ve bedenen kucaklaştığı bu gün umuyorum ki tarihe önemli bir not olarak düşecektir." dedi.

İÇERİDE HEP GELECEK BİRİKTİRDİM

Daha sonra konuşan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, 57 aylık hapislik döneminde kin, nefret ve intikam üzerine bir düşüncenin odağında olmadığını ifade ederek şöyle konuştu: "Ruhen özgür olduğum, ama bedenimin demir parmaklıklar arkasında olduğu hapislik günlerimde başta başkanımız Selmanpakoğlu olmak üzere pek çok Hacıbektaşlıdan çok selam aldım. Bu selamlar için çok teşekkür ediyorum.Ben biliyorum sizleri çok yola baktırdım,ama hiç yere baktırmadım. Bundan sonra da baktırmayacağım,bu benim size gerçek yeminim olsun,meclisteki yeminim ayrı. Ama burada size dokunarak sizlerle birlikte konuşarak paylaştıklarım bence oradakilerden çok daha kıymetli. Hapiste hücrede idim,ama bilmiyorlar ki çok kalabalıktım,yanımda Mahzuni, Aşık Veysel vardı, telleri çok kırılmış sazım vardı, bunları arada bir tıngırtadırdım ve ilk başladığım 10 türkülük bir sıralamamam vardı. Ben Tevfik Fikretlerden, Namık Kemallerden, Aşık Veysellerden, Aşık Mahzunilerden gelirim ve sadece halkın önünde eğilirim. Kendime hapiste iken şunları söyledim; 'Kalışın çok uzun olabilir, yarın da çıkabilirsin, her ikisine de hazır ol' Sonrasında uzarsa ne olacak deyip o olasılıkları koydum önüme. Yarın çıkarsam ne yapacaksın dediğim de, 'Çıkınca bu insanlara ne demeli?' sorusunu sordum kendime. Ve çıkınca ilk sözlerde söylemeyle çalıştığım gibi ben 57 aylık o acılı günlerden ne kin,ne nefret ve ne de intikam hiçbir şey damıtmadım.Ben içerde en çok gelecek biriktirdim.Ve bunu hep birlikte yapacağız. Bundan sonra ne olacak?. Biz şu anda iktidar koalisyonunun içerisinde şu kanat doğru bu kanat yanlış mı diyeceğiz?. Hayır,biz yeni bir Türkiye isteyeceğiz. Biz yolsuzluklardan arındırılmış, hukukun üstünlüğüne inanan Atatürk değerlerini benimsemiş Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesini özümsemiş 21 yüzyılla da barışık bir Türkiye kuracağız. Çok dolarak çıktım içerden ve gerçekten içeride incindim belki, ama kimseyi incitmemek üzerine ve kimsenin incinmeyeceği bir Türkiye için mücadele etmek için çıktım dışarıya." dedi.

"ÇÜRÜYEREK DEĞİL, SAPASAĞLAM ÇIKTIK"

Cumhuriyetin aydınlanmacı bilgesi İlhan Selçuk’un hem ölüm ve hemde yaşam ile barışık olduğunu kaydetti. Daha sonra İlhan Selçuk’a seslenen Balbay, "İlhan abi ben geldim,biraz geç geldim. Biliyorum, özür diyorum, ama bil ki bedenen ve beyin olarak mücadeleye hazır bir şekilde sapa sağlam geldim. Ne zaman çıkacağımı bilmiyordum İlhan abi, ama nasıl çıkacağımı biliyordum. Dimdik çıkacaktım. Çünkü biz sizlerden bunu öğrendik.İlhan abi mahpusluğumun ilk aylarında bana gönderdiği mektupta şu cümleyi kullanmıştı: 'Balbay, yaşamasını bilen her yerde yaşar.' Evet oralarda madem zaman zaman geçilen yerler, biz oralardan çürüyerek değil, sapasağlam yürüyerek çıktık.Ve bundan sonra da bu yürüyüşümüzü İlhan Selçukların,Uğur Mumcuların, Mahzunilerin özlemi olan daha aydınlık bir Türkiye için yapıyoruz." diye konuştu.

Balbay ve beraberindekiler daha sonra İlhan Selçuk ve Turhan Selçuk’un mezarı önüne kırmızı karanfil bıraktı. Balbay, Çilehane bölgesindeki Aşık Mahzuni Şerif’in mezarını da ziyaret etti ve karanfil bıraktı. Balbay, Hacıbektaş ziyaretini, içinde ünlü halk düşünürü Hacıbektaş Veli’nin dergahının da bulunduğu Hacıbektaş Veli Müzesi’ni ziyaret ederek noktaladı.

CİHAN

Balbay:Yolsuzluklardan arınmış, hukukun üstünlüğüne inanan bir Türkiye kuracağız


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×