Balbay ve Kocaoğlu askerî belge temin etme davasını takip etti

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, 38'i muvazzaf ve 59'u tutuklu 357 sanıklı, tehdit ve şantajla askerî bilgi ve belge temin etme davasına devam edildi.

Balbay ve Kocaoğlu askerî belge temin etme davasını takip etti
15 Ocak 2014 Çarşamba 14:13

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, 38'i muvazzaf ve 59'u tutuklu 357 sanıklı, tehdit ve şantajla askerî bilgi ve belge temin etme davasına devam edildi. Duruşmanın üçüncü gününde suç örgütü elebaşı olduğu iddia edilen işadamı Bilgin Özkaynak ve suç örgütü yöneticisi olduğu iddia edilen Narin Korkmaz'ın da aralarında bulunduğu bazı tutuklu sanıklarla tutuksuz sanıklar ve avukatları hazır bulundu. Duruşmayı, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel de takip etti.

Yaklaşık 30 dakika duruşma salonunda kalan ve sanık savunmalarını dinleyen Balbay, arada tutuklu sanıkların yanına giderek bir süre sohbet etti. Sanıklar, Balbay'dan Meclis'te sesleri olmasını istedi. Balbay da, "Özgürlükler en kısa sürede gelecek. Ülkemizin önceliği özgürlükler. Bu davaların hata olduğu, yetkili tüm kişiler tarafından dile getiriliyor. Özgürlüklerin gelmesi için var gücümüzle çalışıyoruz ve sizlerin yanındayız." dedi. Milletvekili Balbay, daha sonra duruşma salonundan ayrıldı.

Tutuksuz sanıklardan muvazzaf asker Celalettin Adil Beşorak, savunmasında hakkındaki suçlamaları reddederek hiçbir kanundışı örgüt yapısının içinde olmadığını, belge temin etmediğini, şantaj ve tehdide maruz kalmadığını söyledi. Yargılama sonucunda masum olduğunun ortaya çıkacağını belirten Beşorak, beraatini istedi.

Duruşmada savunma yapan Deniz Kurmay Yarbay Mahmut Cem Aksular da hakkındaki belge temin etme iddialarını reddederek, "Beni kesseler belge vermem." dedi. Kendisiyle ilgili iddia edilen suçun işlendiği tarihlerde, bir yakınının vefatı sebebiyle izinli olduğunu söyleyen Aksular, beraatini talep etti.

Tutuksuz sanıklardan muvazzaf asker Fatih Taymaz da diğer sanıklar gibi hakkındaki suçlamaları reddetti. Kimseye belge vermediğini belirten Taymaz, tehdit edilmediği de söyleyerek beraatini istedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×