Bakanlıktan zeki nesiller için iyotlu tuz tavsiyesi

Sağlık Bakanlığı, İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası için yaptığı yazılı bilgilendirmede, iyot eksikliğinin, önlenebilir zeka geriliğinin önde gelen nedenlerinden biri olduğuna işaret ederek, kişiyi anne karnından...

Bakanlıktan zeki nesiller için iyotlu tuz tavsiyesi
03 Haziran 2014 Salı 12:33

Sağlık Bakanlığı, İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası için yaptığı yazılı bilgilendirmede, iyot eksikliğinin, önlenebilir zeka geriliğinin önde gelen nedenlerinden biri olduğuna işaret ederek, kişiyi anne karnından başlayarak tüm yaşamı boyunca olumsuz etkidiğini vurguladı.

“Zeki nesiller için iyotlu tuz kullanın” tavsiyesinde bulunan Bakanlık, “İyot yetersizliğine bağlı hastalıklarda özellikle doğurganlık çağındaki kadınlar, gebeler, bebekler ve çocuklar risk altındadır. Bebek ve çocuklarda; büyüme ve gelişme geriliğine, zeka düzeyinin akranlarına göre en az 13.5 puan daha düşük olmasına neden olur. İyot yetersizliği gebelerde düşük ve ölü doğum riskinde artışa neden olduğu gibi her yaş grubunda guatr hastalığına neden olabilmektedir.” dedi.

İYOTLU TUZ KULLANIMINDA ELDE EDİLEN BAŞARI

Önemli bir halk sağlığı sorunu olan iyot yetersizliği hastalıklarının önlenmesine yönelik olarak, 1994 yılından beri Bakanlık ile UNICEF işbirliğinde “İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi ve Tuzun İyotlanması Programı” yürütüldüğüne işaret edilerek, şu açıklama yapıldı:

“1998 yılında hazırlanan tuz tebliği ile tüm sofra tuzlarının iyot ile zenginleştirilmesi sağlanmıştır. Bu tebliğe göre sofra tuzu: Doğrudan son tüketiciye sunulan, ince öğütülmüş, iyotla zenginleştirilmiş, rafine edilmiş veya edilmemiş işlenmiş tuzu tanımlamaktadır. Sofra tuzuna 25-40 mg/kg oranında potasyum iyodat katılması zorunludur.

Eğitim, bilgilendirme, bilinçlendirme, izleme ve denetimler ile iyotlu tuz kullanımında artış görülmüştür. 1995 yılında yapılan çalışmada iyotlu tuz kullanım oranı 18,2 iken bu sayı 2008 yılında 85,4’e yükselmiştir. Ülkemizde iyotlu tuz kullanımını yaygınlaştırmak, toplum bilinci oluşturmak ve 81 il bazında konuyu gündeme getirmek amacı ile Haziran ayının ilk haftası (1-7 Haziran) İyot Yetersizliği Hastalıkları Haftası olarak belirlenmiştir. Hafta boyunca tüm illerimizde halka yönelik çeşitli etkinliklerle konunun önemi aktarılmaktadır. Bu çalışmalarla iyotlu tuz kullanımında elde edilen başarının devam etmesi amaçlanmaktadır.”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×