Bakanlık: Yönetmelikle GDO bulaşmasına açıklık getirildi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı son çıkarılan yönetmeliğin, GDO’nun bulaşmasına yönelik mevzuatta bulunan tereddütleri gidermeye yönelik bir düzenleme olduğunu açıkladı. Bakanlık, “Türkiye’de GDO’lu hiçbir gıda ürününün...

Bakanlık: Yönetmelikle GDO bulaşmasına açıklık getirildi
29 Mayıs 2014 Perşembe 16:58

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı son çıkarılan yönetmeliğin, GDO’nun bulaşmasına yönelik mevzuatta bulunan tereddütleri gidermeye yönelik bir düzenleme olduğunu açıkladı. Bakanlık, “Türkiye’de GDO’lu hiçbir gıda ürününün üretimine ve satışına izin verilmemektedir.” dedi.

Bugün bazı basın yayın organlarında 'Bakanlık GDO’ya izin verdi' şeklinde yer alan haberler üzerine Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Dünyada birçok ülkede ve Avrupa Birliği'nde onaylanmış GDO ve ürünlerinin insan gıdası olarak tüketilmesi serbest olmasına rağmen, ülkemizde GDO içeren gıda üretimine ve ithalatına izin verilmemiştir. Dolayısıyla, Türkiye’de GDO ve ürünlerinin gıda amaçlı olarak kullanılması ve GDO’lu üretim yapılması da tamamen yasaktır." denildi.

"ALINAN GÖRÜŞ VE ÖNERİLER DOĞRULTUSUNDA HAZIRLANDI"

Türkiye’de GDO ile ilgili işlemlerin, Biyogüvenlik Kanunu ve bu kanun kapsamında oluşturulan Biyogüvenlik Kurulu’nun almış olduğu kararlar çerçevesinde yürütüldüğüne işaret eden Bakanlık, “Söz konusu Yönetmelik değişikliği, Biyogüvenlik Kurulu’nun önerisiyle, üniversiteler, bakanlıklar ve ilgili meslek kuruluşlarından alınan görüş ve öneriler doğrultusunda hazırlanmıştır.” cümlesine dikkat çekti.

Yönetmelik’te yapılan değişikliklerin ise aşağıdaki nedenlerle yapıldığı belirtilerek, şunlar aktarıldı: "Biyogüvenlik Kurulu, geçtiğimiz yıllarda, ‘sadece yem amaçlı alarak kullanılmak üzere’ 3 soya ve 14 mısır geninin ithalatına izin vermiştir. Ancak, sadece yem amaçlı ithal edilen bazı ürünlerde, mer’i mevzuatımızda bulaşma ve bulaşma miktarının ne olduğu hususu yer almadığından, GDO’lu olmadığı halde, bulaşmadan kaynaklanan mağduriyetler yaşanmıştır. Yapılan bu değişiklik ile ‘Bulaşma’ kavramına açıklık getirilerek bu tereddüt, eksiklik ve mağduriyetlerin giderilmesi amaçlanmıştır." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×