Bakanlık: Yağışlar 2012 yılına göre yüzde 24 azaldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 1 Ocak 2013 – 31 Aralık 2013 tarihleri arasında ülke genelinde ortalama yağış miktarı 564 mm olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Bakanlık: Yağışlar 2012 yılına göre yüzde 24 azaldı
21 Şubat 2014 Cuma 13:23

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 1 Ocak 2013 – 31 Aralık 2013 tarihleri arasında ülke genelinde ortalama yağış miktarı 564 mm olarak gerçekleştiğini açıkladı. Yağışlarda, normale göre yüzde 13, 2012 yılına göre ise yüzde 24 azalma gözlendiğini belirten Bakanlık, “Ülkemizde bulunan 79 adet içme suyu maksatlı barajın 20 Şubat 2014 tarihi itibari ile ortalama doluluk oranı yüzde 54 seviyesinde ve barajlarda toplam 10,5 milyar metreküp su bulunuyor.” açıklamasında bulundu.

    Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ‘Yaşanan Kuraklığa Rağmen Hiçbir İlimizde İçmesuyu Sıkıntısı Yaşanmayacak’ başlıklı yazılı bir açıklama yaptı. Yaşanan kuraklığa rağmen alınan tedbirler neticesinde Türkiye'de herhangi bir su sıkıntısı yaşanmadığı belirtilen açıklamada, “1 Ocak 2013 – 31 Aralık 2013 tarihleri arasında ülke genelinde ortalama yağış miktarı 564 mm olarak gerçekleşmişken, bu yağış miktarı uzun yılları kapsayan ortalamasından ve geçen yıl yağışından az olarak gerçekleşmiştir. Yağışlarda, normale göre yüzde 13, 2012 yılına göre ise yüzde 24 azalma gözlendi. Yıllık toplam kullanılabilir su miktarı 112 milyar metreküp olan Türkiye bunun 44 milyar metreküpünü tüketiyor. Tüketilen bu suyun yüzde 73’ü yani 32 milyar metreküpü sulamada, yüzde 16’sı yani 7 milyar metreküpü içme-kullanma suyunda, yüzde 11’i yani 5 milyar metreküpü ise sanayi ihtiyacı olarak kullanılıyor.” denildi.

    "İÇME SUYU BARAJLARINDA 10,5 MİLYAR METREKÜP SU BULUNUYOR"

    Türkiye’de bulunan 79 adet içme suyu maksatlı barajın 20 Şubat 2014 tarihi itibari ile ortalama doluluk oranı yüzde 54 seviyesinde olduğu ve barajlarda toplam 10,5 milyar metreküp su bulunduğu kaydedilen açıklamada, “İşletmede olan 207 adet sulama maksatlı barajlarda ortalama doluluk oranı yüzde 47 seviyesinde bulunuyor. Geçen yıl bu seviye yüzde 50 idi. Sulama maksatlı barajlarda şu anda toplam 24 milyar metreküp su bulunuyor. Sulama suyu ile alakalı da Nisan ayında değerlendirme yapılacak eğer gerekli ise o zaman kamuoyu ile paylaşılacaktır.Bugün itibariyle işletmede olan 89 adet enerji maksatlı barajda doluluk oranı ise %44,5 seviyesinde ve toplam 28 milyar metreküp su bulunmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

    "81 İLİMİZİN SU DURUMU SÜREKLİ TAKİP EDİLİYOR"

    Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun başkanlığında müsteşar, müsteşar yardımcıları ve su ile alakalı genel müdürlerin iştirakı ile bir toplantı düzenlenerek 81 ilin içme ve kullanma suyu durumu gözden geçirildiği vurgulanan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Alınması gereken tedbirler tespit edilerek ülkemizin hiçbir ilinde su sıkıntısı yaşanmaması için gerekli çalışmalar kararlaştırılmıştır. 2014 yılında hiçbir ilimizde su sıkıntısı yaşanmaması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca Kocaeli ve Sakarya illerimizde su sıkıntısı yaşanacağı yönünde basın ve yayın organlarında bu konuda yetkisi ve ihtisası olmayan kişi ve kurumlarca haber ve beyanatlara rastlanmaktadır. Yapılan toplantıda Kocaeli ve Sakarya illerinin içme ve kullanma suyu ihtiyaçları, mevcut kaynakları, Sapanca Gölü'nün durumu konunun uzmanlarınca incelemeye alınarak bu illerde de 2014 yılı için, içme ve kullanma suyu açısından bir sıkıntının yaşanmayacağı ortaya çıkmıştır. Son zamanlarda Sapanca Gölü ile alakalı basında gerçeği yansıtmayan haberler yer almaktadır. Bakanlığımızca Sapanca Gölü Havza Koruma Eylem Planı 2013 yılında tamamlanmıştır. Uzmanlarca yapılan değerlendirmelerde, 2014 yılı sonuna kadar Sapanca Gölü’nde içme ve kullanma suyu maksadıyla çekilecek su miktarının, gölün ekolojik dengesini ve içindeki canlıları etkileyemeyeceği neticesine varılmıştır. Zaten Sapanca Gölü’ndeki su seviyesinin geçmişte bu seviyelere düştüğü yıllar olmuştur. Sapanca Gölü ile ilgili resmi kaynakların dışında yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×