Bakanlık, Twitter’in Türkiye’de ofis açmayacağını doğruladı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Twitter yetkililerinin Türkiye'de ofis açma hususuna hemen karar veremeyeceklerini, merkez ofislerinde yapacakları değerlendirmelerden sonra tekrar biraya gelebileceklerini beyan ettiklerini duyurdu.

Bakanlık, Twitter’in Türkiye’de ofis açmayacağını doğruladı
17 Nisan 2014 Perşembe 14:48

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Twitter yetkililerinin Türkiye'de ofis açma hususuna hemen karar veremeyeceklerini, merkez ofislerinde yapacakları değerlendirmelerden sonra tekrar biraya gelebileceklerini beyan ettiklerini duyurdu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın Türkiye’de temaslarda bulunan Twitter yöneticileri ile yapılan görüşmelere dair bir paylaşımda bulunuldu. Bakanlığın açıklamasında toplantıda ele alınan konular şu şekilde sıralandı:
"Mahkeme Kararlarının uygulanması: Toplantıda Twitter yetkililerine Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri tarafından alınan ve bazı hesapların kapatılmasını içeren mahkeme kararlarının uygulanması talep edilmiştir. Buna mukabil Twitter yetkilileri; son bir kaç hafta içerisinde 200’den fazla içeriğin çıkarıldığını ve geçen haftasonu itibari ile 5 adet mahkeme kararının çözüme kavuşturulduğunu ifade etmiştir. Mevcut Mahkeme Kararları için geriye dönük bir çalışma yapılması ve bu Mahkeme kararlarının da kısa sürede çözümlenmesi de kararlaştırılmıştır.

TÜRKÇE ŞİKAYET FORMU EKLENDİ

Şahıslar adına açılan ve şikâyete konu olan sahte hesapların kapatılması: Bundan sonra mahkeme kararlarının ivedelikle uygulanması ve şikayete konu olan sahte hesapların kapatılması hususunda daha titiz davranacaklarını, başlangıç olarak da şikayet mekanizmasının hızlı bir şekilde yapılabilmesi için Twitter tarafından bir abone şikayet formu geliştirildiğini ve bu formun da Türkçe’ye çevrildiğini belirtilmiştir.

TÜRKİYE’YE BÜRO AÇMAYI MERKEZ OFİSLERİNE SORACAKLAR

Süper etiketleme yetkisinin verilmesi ve Türkiye’de ofis açılması: Toplantıda özellikle kişisel hakların korunması ve mağduriyet yaşanan durumlarda acil müdahale içeren “süper etiketleme “ yetkisinin TİB’e verilmesi ve daha sık koordinasyon sağlanması için Türkiye’de bir irtibat ofisi açılması konusu dile getirilmiş, Twitter yetkilileri ise bu hususlara hemen karar veremeyeceklerini, merkez ofislerinde yapacakları değerlendirmelerden sonra tekrar biraya gelebileceklerini beyan etmişlerdir. Ancak zararlı ve mahkeme kararına konu içeriklerin “buzlanarak” etkisizleştirilmesi konusunda görüş birliğine varılmıştır. İstanbul’da kendilerini temsil eden bir avukatın bulunmasının mevcut sorunların çözümü yolunda katkı sağlayacağını düşündüklerini ifade etmişlerdir."

"GÖRÜŞME İYİ NİYET ZEMİNİNDE GERÇEKLEŞTİ"

Yapılan görüşmelerde konulara yaklaşımda ortak bir zeminde buluşulduğunu ve iletişimde somut ilerlemeler kaydedildiğini ifade eden Bakan Elvan, "Sonuç olarak, Twitter yetkilileri ile yapılan görüşme, sorunların çözümüne katkı sağlayacak şekilde iyi niyet zemininde gerçekleşmiştir. Önümüzdeki süreçte mevcut ve ileride olası sorunların hızla giderilebilmesi için iletişimin devam etmesi konusunda görüş birliğine varılmıştır." sözlerine yer verdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×