Bakanlık bu yıl 364 balıkçı gemisini filodan çekti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, denizlerde su ürünleri varlığını korumak amacıyla balıkçı teknelerini azaltma programı çerçevesinde bu yıl 364 gemiyi filodan çekti.

Bakanlık bu yıl 364 balıkçı gemisini filodan çekti
27 Aralık 2013 Cuma 12:13

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, denizlerde su ürünleri varlığını korumak amacıyla balıkçı teknelerini azaltma programı çerçevesinde bu yıl 364 gemiyi filodan çekti. Sektörden gelen talep üzerine destekleme kapsamını genişleten Bakanlık çalışmaya 2014 yılında da devam etme kararı aldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı balıkçılık sektöründe avcılık yapan ruhsatlı tekne sayısını azaltarak su ürünleri üzerindeki av baskısını azaltmak amacıyla harekete geçti. Bakanlık; ilk olarak toplam su ürünleri avcılığının yüzde 90’ını gerçekleştiren 12 metre ve üzerindeki balıkçı gemilerini kapsam içine aldı. Gönüllülük esasına dayalı olarak, başvuruların bir önceki yıl alındığı program kapsamında 2013 sonu itibarıyla 364 balıkçı gemisi filodan çekildi. 62,1 milyon TL. destekleme ödemesi yapılan uygulama ile 12 metre üzerinde boy uzunluğuna sahip 1868 adet balıkçı gemisinin % 19,5’i filodan çıkarılmış oldu.

Alınan balıkçı gemilerinden, 29 adeti kontrol amaçlı olarak Bakanlık İl Müdürlüklerine ve araştırma amaçlı kullanılmak üzere bazı üniversitelere hibe edildi. Geriye kalan 335 adeti ise Makine Kimya Endüstri Kurumunun İzmir Aliağa Gemi Söküm Tesislerinde ayrıştırma işlemine tabi tutuldu.

2014’TE YAPILACAK ALIMA 534 BAŞVURU

Su ürünlerinde av ve av gücü arasındaki dengenin sağlanmasını amaçlayan bakanlık gelen talep üzerine desteklemenin kapsamını genişleterek bu yıl da uygulama kararı aldı. Buna göre 10 metrenin üzerindeki balıkçı gemilerini içerecek desteklemeli tekne alımı için 20 Eylül 2013 tarihinde sona eren müracaat süresi içerisinde 534 adet balıkçı gemisi sahibi başvuruda bulundu. Başvuru yapan balıkçı gemilerinin alımına 2014 yılı Mart ayından itibaren başlanması planlanıyor. 534 geminin tamamının alımı halinde, 67 milyon lira ödeme yapılarak, 10 metrenin üzerindeki balıkçı gemilerinin sayısı % 23 oranında daha azaltılmış olacak.

2014 yılında yapılacak alımlarda balıkçı teknelerine 10-20 metre arasındakiler için metre başına 10 bin, 21-30 metre arasındakiler için metre başına 15 bin ve 30 metrenin üzerindekiler için metre başına 20 bin lira destekleme ödemesi yapılacak.

Balıkçı gemilerinin filodan çıkartılması uygulaması, 2007-2013 yıllarında büyük balıkçılık filosuna sahip İspanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Danimarka gibi ülkelerde de uygulandı.

SEKTÖRE NASIL YANSIYACAK?

Desteklemeli alım uygulaması; av miktarı aynı kalmasına rağmen 2002 yılına kadar sürekli artış gösteren tekne sayısını azaltarak su ürünleri avcılığının ekonomik olarak sürdürülebilirliğini hedefliyor. Böylece bakanlıkça yapılan bu alım; balıkçılığı bırakmak isteyen tekne sahiplerinin mağdur olmadan sektörden ayrılmaları sağlarken balıkçılık yapmaya devam eden tekne sahiplerinin de ekonomik olarak rahatlamasına yardımcı olacak. Ayrıca av ile av gücü arasındaki denge kurularak denizlerdeki balık varlığı da korunmuş olacak.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×