Bakanlık 4 yaşındaki Ömer Faruk’un ölümüne inceleme başlattı

Sağlık Bakanlığı, Sakarya'da önceki gün trafik kazasında yaralanıp hastaneye kaldırılan ve hayatını kaybeden 4 yaşındaki Ömer Faruk Kara olayıyla ilgili inceleme başlattı.

Bakanlık 4 yaşındaki Ömer Faruk’un ölümüne inceleme başlattı
11 Şubat 2014 Salı 17:18

Sağlık Bakanlığı, Sakarya'da önceki gün trafik kazasında yaralanıp hastaneye kaldırılan ve hayatını kaybeden 4 yaşındaki Ömer Faruk Kara olayıyla ilgili inceleme başlattı. Ömer Faruk’un tedavisi süreci içerisinde multiorgan yetmezliğine girdiğini belirten Bakanlık, “3. düzey çocuk yoğun bakıma sevki planlanmış ancak bu süre içinde maalesef çocuk hayatını kaybetmiştir. Konu ile ilgili olarak Bakanlığımız Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından inceleme başlatılmıştır." açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanlığı, Sakarya'da doğum sırasında ihmal nedeniyle sakat kaldığı öne sürülen ve geçen hafta ailesi tarafından kontrol için hastaneye götürülürken geçirdikleri kazada yaralanarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 4 yaşındaki Ömer Faruk Kara ile ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Medyada 'Yoğun bakım bulunamadı, Ömer Faruk öldü' başlığı ile yayınlanan haberlerle ilgili olarak açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtilen açıklamada, “4 yaşındaki Ömer Faruk Kara’nın 5 Şubat 2014 tarihinde araç içi trafik kazası nedeniyle ani fren sonucunda araç içinde öne fırlamış, femur fraktürü ve kafa travması oluşmuştur- Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisine getirilmiştir. Hastanede aynı zamanda cerebral palsi sekeli nedeni ile yürüyemeyen, gastrostomi ile beslenen çocuğa gerekli ilk müdahalesi yapıldıktan sonra hastanenin yoğun bakımına çocuk hekimlerinin takibiyle yatırılmış ancak genel durumunun bozuk olması sebebiyle operasyonu ertelenmiştir.” denildi.

Daha sonra hastanın çocuk yoğun bakıma sevkinin planlandığı ve 112 ile irtibata geçildiği vurgulanan açıklama da, “112 vasıtasıyla Zonguldak ilinde çocuk yoğun bakım ayarlanmasına rağmen aile ısrarlara rağmen sevki kabul etmemiştir. Bunun üzerine ailenin de isteğiyle Sakarya Kadın Doğum'da bulunan yoğun bakımda yer ayarlanarak hasta yoğun bakıma nakledilmiştir. Tedavi süreci içerisinde hasta multiorgan yetmezliğine girmiş, 3. düzey çocuk yoğun bakıma sevki planlanmış ancak bu süre içinde maalesef çocuk hayatını kaybetmiştir. Konu ile ilgili olarak Bakanlığımız Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından inceleme başlatılmıştır.” ifadelerine yer verildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×