Bakan Yılmaz: Kardeşler arasındaki ihtilafları gönül diliyle çözelim

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 17 aralıkta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından yaşanan tartışmaları değerlendirirken, kardeşler arasında ihtilaf olabileceğini, cennetle müjdelenen sahabilerin bile bazen ters düştüğünü kaydetti.

Bakan Yılmaz: Kardeşler arasındaki ihtilafları gönül diliyle çözelim
26 Ocak 2014 Pazar 15:33

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 17 aralıkta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından yaşanan tartışmaları değerlendirirken, kardeşler arasında ihtilaf olabileceğini, cennetle müjdelenen sahabilerin bile bazen ters düştüğünü kaydetti. Yılmaz, ihtilafları ve kırgınlıkları kırmadan dökmeden gönül diliyle çözmek gerektiğini söyledi.

Partisinin aday tanıtım toplantısı ve bazı programlar için Sivas'ta bulunan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, sabah teşkilat mensuplarıyla DSİ misafirhanesinde düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Birlik ve beraberlik mesajları veren Bakan Yılmaz, son dönemde yaşanan olaylara üstü kapalı değinerek kardeşler arasında yaşanacak ihtilafları ve kırgınlıkları kırmadan dökmeden gönül diliyle çözmek gerektiğine vurgu yaptı. "Bir mümin kardeşinin eksiğine ve kusuruna bakarak ona husumet beslemek gerçekten insafsızlıktır. Allah kıyamet gününde dahi kullarını tartığında sevabı ve günahıyla birlikte tartar hangisi ağır gelirse hüküm ona göre verilir." diyen Mili Savunma Bakanı Yılmaz, şöyle devam etti:
"Bir kere ayağı sürçen atın ayağı kesilmez. Herkesin hata yapma ihtimali var. O bakımdan hoşgörü ile görmek lazım. Önemli olan kusuru görmemek. Bir kimseyi severseniz kusuru görmezsiniz. Kusur ararsanız evladınızda, eşinizde bile görürsünüz. Sözüne sadık değil, kişiden ziyade bu yapılan eylemlere bizim karşıtlığımız diyebilmemiz lazım. Tövbe kapısı her zaman açık. Kişiler tövbe eder. Bir başka partiden bizim partiye geçenleri gördük. Başka inançtan bşka bir inanca geçtiklerini gördük. Ahiret kapısı hiç bir zaman kapanmamıştır."

Kardeşler arasında ihtilaf olabileceğini, sahabe arasında bile ihtilaf olduğunu hatırlatan Bakan İsmet Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: "Belki sahabe arasındaki ihtilah günümüze de yansır, hala devam edenide vardır. Kerdeşler arasındaki ihtilaf normaldir olur. Cennetle müjdelenen sahabeler arasında bile ihtilaf oldu.Bize düşen aramızdaki ihtilafları kırmadan dökmeden gönüle hitapeden bir dille halletmek ve kardeşler arasındaki kırgınlıkları gidermektir. 'Müminler ancak kardeştirler.Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah'tan korkunki rahmete eresiniz' Cenab-ı Allah bize bunu söylüyor."

Devletlerin yıkılmasının iç çekişmelerden kaynaklandığının altını çizen Yılmaz, "Yine Yüce Allah buyuruyorki: Allah ve Resulüne itaat edin. Birbirinizle çekişmeyin. sonra içinize korku düşer ve kuvvetiniz elden gider. Kim kavga etmişse, Osmanlıya ve Selçukluya bakın, devletlerin zayıflaması ve yıkılması kendi iç itifaflarından dolayı olmuştur. Eğer bu itilaflar olmasa bu devletleri yıkabilmek mümkün değil. Hep söylerim 200 yıllık Türk tarihi içerisinde en güçlü dönemde. Bunun yolu birlik ve beraberliğin devamından geçiyor. Bizim dışımızdakiler bu birlik ve beraberlikten dolayı bu güce ulaşıldığını gördükleri için birliği çatlatmak istiyorlar. Biz kardeşlerimizle buna meydan vermemimz gerekiyor." açıklamasını yaptı.

Yılmaz daha sonra bir gençlik merkezinin açılışını yaptıktan sonra Sivasspor-Kayserispor karşılaşmasını izledi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×