Bakan Yıldız ve İslam, ilk iftarını maden şehidi aileleriyle açtı

301 işçisinin hayatını kaybettiği maden faciasının yaşandığı Manisa’nın Soma ilçesinde Ramazan’ın ilk iftarı iki bakanın katılımı ile gerçekleştirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Aile ve Sosyal Politikalar...

Bakan Yıldız ve İslam, ilk iftarını maden şehidi aileleriyle açtı
28 Haziran 2014 Cumartesi 23:28

301 işçisinin hayatını kaybettiği maden faciasının yaşandığı Manisa’nın Soma ilçesinde Ramazan’ın ilk iftarı iki bakanın katılımı ile gerçekleştirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) Sosyal Tesisleri'nde 301 maden şehidinin ailesi ile iftarda buluşarak ailelerin merak ettikleri konulara açıklık getirdi. İftara Kınık, Savaştepe ve Kırkağaç'tan da şehitlerin aileleri de katıldı.

İftar öncesi her iki bakan da bütün masaları tek tek gezerek aileleri dinledi. Şehit ailelerinin masalarında Ramazan’ın ilk iftarını okunan ezanın ardından yapan bakanlar daha sonra ailelere hitaben birer konuşma yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Burada bize emanet edilen var. Bir önceki Ramazan aramızda olup da şimdi olmayanlar var. Türkiye tarihine kazınmış çok önemli bir acı var. Acılarınızı biz nebze hafifletmeye çalışmaya geldik. Her birinizin bunu yüreğinde hissettiniz. Burada yaşananlar her birimizi derinden yaraladı. Şuana kadar yaptıklarımız ve yapacaklarımızla bir nebze olsun hayta sevdiklerinizle devam ettirebilmeyi güçlü olmayı temenni ediyoruz. Hayta birçok olay başımıza geliyor. Kömürün hiç kimsenin hayatı kadar önemli olmadığını biliyoruz. Ekmek kapımızın iyileştirilmesi için çalımlar devam ediyor. Esnaf ziyaretlerini yaparken işçi kardeşlerimizde yanımıza geldi. Savaştepe’den Kınık’tan Soma’dan buraya gelen kardeşlerimiz. Biz Kömürü çıkarmak istiyoruz. O şartlar yerine gelirse bunu yapacağız. Şartlar yerine gelmezse olmayacak. Bir takım kanuni düzenlemeler var. Bu siyaset üstü bir mesele. Bir kısım hakların ihdası, bazı haklardan yararlanamama konularına açıklık getirmek istiyoruz. İftar vakti bunlara değinmeyeceğim. Kardeşinin hüznünü kendi hüznü gibi hissedenler millettir. Biz yüzyıllardır aynı acıları aynı sevinçleri paylaştığımız için milletiz. Alın teri döken kardeşlerimiz şehir oldu. biz onların kömür karalarını şerefimiz bildik haysiyetimiz bildik. İstemediğimiz bu acılar bizi birbirimize daha da yakınlaştırdı. Geçen yıl beraber iftar yaptığımız arkadaşlarımıza şunu söyledim onların kazandığı paranın alın terini hepimizinkinden daha kıymetli olduğunu söyledim. Sizin kazandığınız paraların bizden daha helal olduğunu biliyoruz. Bu ateş sönmeyecek ama hafifletmeye çalışacağız. Ben buraya samimi olarak bildiğim Sayın Başbakanımızın selamlarını getirdim ve onların da Ramazan’ınızı tebrik ettiğini ve selamlarını getirdim. Bundan sonraki madencilik hayatında Allah kaza bela vermesin Allah acılar vermesin. Allah sizi iyin günlerde bir araya getirsin." dedi.

Soma'nın çok büyük bir felaket geçirdiğini dile getiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da, "Bu felaketin acılarını bizler sizlerle ilk gününden itibaren paylaştık. Devletin, hükümetin elini buraya getirmeye çalıştık. Bizler de artık kendimizi Somalı gibi sizlerden biri gibi görmeye başladıkça onun için ilk iftarımızı burada açmak istedik. Gerçekten yaşamayı hiç istemediğimiz büyük bir felaket başımıza geldi ama hayat devam ediyor. 301 şehidimiz var onların aileleri ve çocukları var. Şimdi önemli olan yaraları sarmak omuz omuza vermek ve aileleri ayakta tutmak. Onun için elimizden geleni yapıyoruz. Biliyorsunuz felaketin hemen akabinde şehit ailelerine aylık bağlanması için harekete geçtik. 67 ailemize aylık bağlayamıyoruz. Bunun için kanun düzenlenmesi gerekiyordu onu düzenledik ve geçti. Bugüne kadar maaş bağlanamayan 67 aileye maşları bağlanacak. İstihdam hakkı ile ilgili sorular soruldu. Her şehidin ailesinden bir kişiye istihdam hakkı tanınan bir kanuni düzenleme yaptık. Onun da bir kaç ay içerisinde tamamlanmasını bekliyoruz. Talepler toplanacak ve haklar yerini bulacak. Her şehidimizin ailesine en az bir ev yapılacak Soma’da. Bu AFAD’taki hesaplar kapandıktan sonra belli olacak halen daha hesaba para akışları var. Hesaplar kapandıktan sonra elde ne kadar hesap var bakılacak ve Soma şehitleri için nasıl kullanılacak bunlar şeffaf bir şekilde kamuoyuna açıklanacak. Henüz daha bunlar sonuçlanmadığı için bu paralar Soma’ya ulaşmadı. Son para da yatırıldıktan sonra belli prensipler dahilinde bu meblağ ailelere yatırılacak. Psikoloji destekler devam ediyor. Uzmanlarımız Soma’da veya şehit ailelerinin olduğu şehirlerde. Bununla ilgili de herhangi bir tereddüdünüz olmasın. Sorunlar olursa lütfen kendiniz bize müracaat edin. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına, il müdürlüğü, kaymakamlık, valilik, kadın kolları vasıtasıyla başvurabilirsiniz ve hemen yanı başınızda olur yardımınıza koşarız. Şehitlerimizi geri getirmek mümkün değil ama bizler sizlerle el ele bu hayatı devam ettirmek arzusundayız. Allah bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın.” diye konuştu.

Konuşların ardından dua yapıldı ve iftar programı sona erdi. CİHAN

Bakan Yıldız ve İslam, ilk iftarını maden şehidi aileleriyle açtı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×