Bakan Yardımcısı'ndan Kader yorumu: Kanunlarımız yeterli ama imamın haberi yok

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç.Dr. Aşkın Asan, Siirt'in Pervari ilçesinde silahla vurulmuş halde bulunan çocuk gelin Kader Erten'in ölümünü değerlendirdi.

Bakan Yardımcısı'ndan Kader yorumu: Kanunlarımız yeterli ama imamın haberi yok
17 Ocak 2014 Cuma 13:13

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç.Dr. Aşkın Asan, Siirt'in Pervari ilçesinde silahla vurulmuş halde bulunan çocuk gelin Kader Erten'in ölümünü değerlendirdi. Asan, kanunların kadın ve çocukları korumakta yeterli olduğunu belirterek "Kader, konusunda kanuna baktığımızda; kanun mükemmel bir şekilde oluşturulmuş. Ama uygulamalarda bir sıkıntı var. Mesela bir imamın kesinlikle resmi nikah belgesini görmeden nikah kıyması zaten yasak kanunla. Bunun bilgisinin ulaşmaması, kişilerde bu alanla ilgili farkındalığın olmaması bir dizi yanlışı da birbirine sürüklüyor." dedi

    Siirt'in Pervari ilçesinde 11.5 yaşında evlendirilen 12.5 yaşında anne olan ve 14.5 yaşında dünyaya erken getirdiği ikinci çocuğunun ardından evinde ölü bulunan Kader Erten'le birlikte başlayan çocuk gelin tartışması sürüyor. Uludağ Üniversitesi Rektörlük binasında 'Topluma Hizmet Uygulamaları ve Sosyal Sorumluluk Projesi' toplantısında öğretim üyeleriyle bir araya gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç.Dr. Aşkın Asan, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Bakanlık sorumluluk alanına tüm ülke nüfusunun girdiğini belirten Asan, Türkiye'de tüm kadın, yaşlı, engelli ve çocuklara yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi. Çocuk gelinlerin Türkiye'nin acı bir gerçeği olduğunu anlatan Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, kanunların yeterli olmasına rağmen uygulama bir dizi sıkıntıların olduğunu kaydetti.

    KANUNLAR VAR AMA İMAMIN HABERİ YOK

    Bakan Yardımcısı Asan şunları kaydetti: "Çalışmalarımızın bir bölümünde görüyoruz ki; bilginin ulaşmaması, kanunların ve hukukların kişilere ulaşmaması en büyük sorunlardan birisi. Kanuni alt yapı olarak problem yok Türkiye'de. Başka ülkelerle kıyaslarsak çok iyi yerdeyiz. Ama bunun yanında bu bilgi kişilere iletelim, bunun farkındalar mı? Maalesef bu konuda sıkıntılar var. İletebilmek, öğretebilmek bunun bilgisini ulaştırmak çok, çok önemli. En son hepimizi üzüntülere sokan en önemli olaylardan birisi de bu çocuk gelinler. Kader, bu en son verdiğimiz kurbanlardan bir tanesi. Şimdi kanuna baktığımızda; kanun mükemmel bir şekilde oluşturulmuş. Ama uygulamalarda bir sıkıntı var. Mesela bir imamın kesinlikle resmi nikah belgesini görmeden nikah kıyması zaten yasak kanunla. Bunun bilgisinin ulaşmaması, kişilerde bu alanla ilgili farkındalığın olmaması bir dizi yanlışı da birbirine sürüklüyor. Sayın Bakanımız konuşmasında bunu açıkladı. Toplum olarak hepimizin sorumluluğu var. Bu çerçevede bu projeler çok önemli."

    Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç.Dr. Aşkın Asan, bakanlık ile YÖK arasında 1 yıl önce bir topluma hizmet uygulamaları ve sosyal sorumluluk çerçevesinde bir protokol imzaladıklarını söyledi. Üniversite öğrencilerinden destek almadıkları halde yetersiz kalacaklarını belirten Asan, "Topluma hizmet uygulamaları adı altında bir dersin üniversitenin tüm fakültelerinde okuyan öğrencilere yönelik zorunlu olması ile ilgili çalışma yaptık. Öğrenciler, 4 yıl içinde bu dersi almadan mezun olamayacak. Bu ders öğrenciye çok şey katacak. Biz de bakanlık olarak üniversitelerin kapasitesinden faydalanmak istiyoruz. Bizim hizmet ettiğimiz grup çok geniş. Bakanlık olarak kadın, çocuk, yaşlılar ve engellilerden sorumluyuz. Çalışanlarımıza ve kapasitemize baktığımızda bizim destek almazsak yetersiz kalırız." şeklinde konuştu.

    'Topluma Hizmet Uygulamaları ve Sosyal Sorumluluk Projesi'nin ilk etapta 23 üniversite, daha sonraki süreçte de tüm üniversitelerde hayata geçeceğini dile getiren Bakan Yardımcısı Asan, şöyle devam etti: "Çok ciddiyiz bu konuda. Biz öğrencilerimizin kapasitelerinden, üniversitelerimizin tecrübelerinden faydalanacağız. Tüm evlere, sokaklara yayılan bir çalışma içindeyiz. Bu proje topluma büyük katma değer sağlayacak. Müfredatında buna benzer dersler var. Zamanında okumuş, ama eğitimi yarıda kalmış, eğitime ihtiyaç olan büyük bir kesim var. Onlara da üniversite öğrencileri yoluyla ulaşmayı istiyoruz. Huzurevindeki yaşlılar. Onlara mümkün olduğunca en kaliteli hizmeti vermeye gayret gösteriyoruz. Trabzon'da çalışma yaptık. Üniversite öğrencileri, görüntülü internet yoluyla yaşlıları, akrabalarıyla görüştürdüler. Bunun gibi onlara katan çok şey var. Bizim hedefimiz bakanlık olarak yaptığımız her çalışmayı topluma anlatmak. Toplumun en büyük sıkıntısı cahillik. Bakanlık olarak birçok programımız var. Kadınlara özellikle kendi haklarıyla ilgili mevzuatta ve kanunlarda ne varsa onları iletmek istiyoruz. Bilmeyen insanlar var. Mesela en basit 8 kişi bir araya gelip de Halk Eğitim Merkezi'ne gitse. Bu dersin açılmasını istiyorum dese Milli Eğitim Müdürlüğü onu açmak zorunda. Bunları bilmeyenler var. Bu gibi dersleri alan öğrenciler bize destek olacaklar. Öğrenciler, bilinci ve farkındalığı yaymada önemli rol alacaklardır." CİHAN

Bakan Yardımcısı'ndan Kader yorumu: Kanunlarımız yeterli ama imamın haberi yok


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×