Bakan İslam: Üst düzey yöneticilerin yüzde 9,3'ü kadın

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, toplumda bireysel güçlenmelerin kadın ve erkek arasında daha fazla fırsat eşitliği sağlanmasının anahtarı olduğunu söyledi.

Bakan İslam: Üst düzey yöneticilerin yüzde 9,3'ü kadın
08 Nisan 2014 Salı 16:58

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, toplumda bireysel güçlenmelerin kadın ve erkek arasında daha fazla fırsat eşitliği sağlanmasının anahtarı olduğunu söyledi. İslam, "Üst düzey yöneticilerinin yüzde 90,7’si erkek, yüzde 9,3'ü kadın." dedi.

"İş Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Temsili" konulu programa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Girişimci İş Kadınları ve Destekleme Derneği (ANGİKAD) Genel Başkanı Renan Ceylan, Finlandiya Büyükelçisi Nina Vaskunlahti ve davetliler katıldı. Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranlarının istedikleri seviyeye henüz ulaşmadığını ama son yıllarda ciddi artışlar görülmekte olduğunu belirten İslam, "2004 yılında yüzde 20,8 olan kadın istihdam oranı, 2013 yılında yüzde 27,1 olmuştur. Yine 2004’te kadınların iş gücüne katılma oranı yüzde 23,3 iken, 2013 yıl sonu itibariyle yüzde 30,8’e yükselmiştir." diye konuştu.

"HEDEF, KADINLARIN İSTİHDAM ORANINI ARTIRMAK"

Kalkınma Planı’nın temel amacı toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımının benimsendiği bir işgücü piyasasının oluşturulması olduğunu ifade eden İslam, "Kaliteli, hesaplı ve kolay erişilebilir kreş ve okul öncesi eğitim imkânlarının yaygınlaştırılması ile birlikte kadınların işgücüne katılım oranının plan dönemi sonuna kadar yüzde 34,9, istihdam oranın ise yüzde 31’e yükseltilmesi hedeflenmektedir." dedi.

"KAMU ÇALIŞANLARININ YÜZDE 37’Sİ KADIN"

Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre Türkiye’de kamu çalışanlarının kadın oranı yüzde 37 olduğunu söyleyen İslam, "Şubat 2012 verilerine göre üs düzey yöneticilerinin yüzde 90,7’si erkek, yüzde 9,3 kadın. Yalova’dan 1 kadın Vali, 470 Vali yardımcısından 6 kadın, 860 Kaymakam’ın 21’i kadın, 241 Kaymakam adayının 3’ü kadın. Türkiye’de sadece 1 kadın müsteşar var, oda Aile ve Sosyal Politikalar Müsteşar’ı. Bakanlıklarda 3 kadın müsteşar yardımcısı, bağlı kurumlar ve bakanlık bünyesinde görev yapan Genel Müdürlerde 6'sı kadın." şeklinde konuştu. CİHAN

Bakan İslam: Üst düzey yöneticilerin yüzde 9,3'ü kadın


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×