Bakan Eroğlu, vurulan leoparı Ankara'da sergiledi

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Diyarbakır Çınar ilçesinde bir çoban tarafından 3 Kasım 2013 günü vurulduktan sonra tahnit işlemi yapılan leoparı, Ankara’da sergilemeye başladı.

Bakan Eroğlu, vurulan leoparı Ankara'da sergiledi
02 Şubat 2014 Pazar 13:18

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Diyarbakır Çınar ilçesinde bir çoban tarafından 3 Kasım 2013 günü vurulduktan sonra tahnit işlemi yapılan leoparı, Ankara’da sergilemeye başladı. "Aman cam kırılmasın, saldırabilir" diyen Veysel Eroğlu, leoparın tahnit işçiliğini ise "Fevkalade, tebrik ediyorum." diyerek övdü.

Bakan Veysel Eroğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün Ankara Sürmeli Otel’de düzenlediği Dünya Sulak Alanlar Günü etkinliğine katıldı. Etkinlik için öldürüldükten sonra İstanbul’da; DNA ve hücre örnekleri alınıp incelenen, ardından ABD’den getirilen özel cansız bir mankene 43 yıllık tahnit ustası İhsan Yey tarafından postu giydirilen leopar, otelin giriş bölümünde ilk kez sergilenmeye başladı.

Leoparın Türkiye’de mi yaşadığı, İran’dan mı geldiği konusunda çalışmaların devam ettiğini belirten Eroğlu, tahnitlenmiş leoparın bundan böyle il ve ilçelere götürülerek eğitim amaçlı vatandaşlara gösterileceğini söyledi. Eroğlu, yaban hayatı korumak için çok ciddi tedbirler aldıklarını ifade ederek, kaçak avlananlara Orman kanunları uygulayarak ağır cezalar verdiklerini kaydetti. Yakalanan bazı yabani hayvanlara çip takıp kelepçelediklerini, aç kalanlara ise özellikle kışın karadan ve havadan yemleme yaptıklarını vurgulayan Eroğlu, bütün canlıları korumanın en önemli vazifeleri olduğunu dile getirdi.
Eroğlu, tahnit işlemi yapılan leoparın işçiliğini ise "Fevkalade, tebrik ediyorum." diyerek övdü.
CİHAN

Bakan Eroğlu, vurulan leoparı Ankara'da sergiledi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×