Bakan Eroğlu: 'En alçak girişim'

Bakan Eroğlu: "Bugüne kadar böyle bir alçak darbe girişimi hiç yaşanmadı. Bu, tarihimize en alçak darbe teşebbüsü olarak geçmiştir. Ama onlar bir hesap yapamadılar, dediler ki 'Biz darbe yaparız millet de evde kalır'. Milletin ferasetini, kahramanlığını unuttular. Onların çoğu teslim alındı, layık olduğu cezalar da en ağır şekilde verilecektir" dedi.

Bakan Eroğlu: 'En alçak girişim'
31 Temmuz 2016 Pazar 02:24

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin "en alçak darbe girişimi" olarak tarihe geçeceğini belirterek, "Ama onlar bir hesap yapamadılar, dediler ki 'Biz darbe yaparız millet de evde kalır'. Milletin ferasetini, kahramanlığını unuttular. Onların çoğu teslim alındı, layık olduğu cezalar da en ağır şekilde verilecektir." dedi.

Bakan Eroğlu, Konak Meydanı'ndaki "demokrasi nöbetinde" yaptığı konuşmada, darbeye geçit vermeyen İzmirlilere teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın selamlarını İzmirlilere getirdiğini söyleyen Veysel Eroğlu, Konak'taki tarihi coşkuyu Bakanlar Kurulu'nda gururla anlatacağını belirtti.

Türkiye'de 15 Temmuz akşamı asker elbisesi giymiş bazı hainlerin harekete geçtiğini ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın feraseti, Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlığındaki Bakanlar Kurulu'nun cesareti ve milletin kahramanlığı sayesinde darbe girişiminin püskürtüldüğünü dile getirdi.

 "Planları çok büyüktü"

Ülke tarihinde pek çok darbe girişimi yaşandığına dikkati çeken Bakan Eroğlu, şöyle devam etti:
"Bugüne kadar böyle bir alçak darbe girişimi hiç yaşanmadı. Bu, tarihimize en alçak darbe teşebbüsü olarak geçmiştir. Ama onlar bir hesap yapamadılar, dediler ki 'Biz darbe yaparız millet de evde kalır'. Milletin ferasetini, kahramanlığını unuttular. Onların çoğu teslim alındı, layık olduğu cezalar da en ağır şekilde verilecektir. Millete ihanet etmenin cezası büyüktür. Bu darbe girişimi sadece hükümete yapılan bir darbe girişimi değildir. Planları çok büyüktü. Hükümetler gelir gider, hedef Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmak, parçalamaktır."

Gözü dönmüş hainlerin, akıllarını 1 dolara Pensilvanya'ya satanların darbe girişiminde bulunduğunu söyleyen yıkma, parçalama planıyla hareket ederek TBMM'yi bombaladığını ifade eden Bakan Eroğlu, Cenab-ı Hakkın Türkiye'yi koruduğunu, milletin tek yürek olduğunu, 246 şehidin de millet için can verdiğini söyledi.

Vatanın asla bölünmeyeceğini, ay yıldızlı bayrağın hep dalgalanacağını dile getiren Eroğlu, şöyle devam etti:
"Bu demokrasi meydanlarında her partiye oy vermiş insanlar var. Bu hareket bütün milletimizi birleştirdi. Onlar sandı ki 'hükümete karşı bazı gruplar bize destek verir, bu vatanı ele geçiririz, bazı ülkelerin istihbarat örgütlerine teslim ederiz' diye düşündüler ama vatan bayrak söz konusu olunca 79 milyon vatandaşımız birleşti. Bu kahramanlık destanı dünya tarihine en büyük destan olarak geçmiştir. Size ne kadar teşekkür etsek azdır."

Hainlerin Türk ordusunun ancak yüzde 1,5'i olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, "Onlara karşı çakan kahraman askerlerimize de teşekkür ederim. Çünkü onlar askeriyenin yüzde 1,5'i, diğerleri bizim Mehmetçiğimiz. Bizim Mehmetçik yine Güneydoğu'da PKK'ya, DAEŞ'e karşı mücadele ediyor. Darbe girişiminde bulunanlar ise asker kıyafetine bürünmüş alçaklardır, hainlerdir." dedi.
Bakan Veysel Eroğlu, İzmir'den sevgi ve selamlaşma seferberliği başlatmayı arzuladığını, birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi istediğini anlattı.

Hainlerin Türkiye'yi ekonomik açıdan da çökertmeyi hedeflediğini vurgulayan, vatandaşın hizmetkarı olarak daha çok çalışacaklarını dile getiren Veysel Eroğlu, "Nöbet o kadar önemli ki sizin tuttuğunuz nöbet var ya sınır boylarında düşmana karşı tuttuğunuz nöbet gibidir, 1 saatlik nöbet bir aylık ibadet gibi eftaldir." diye konuştu.

Konuşmasının ardından Bakan Eroğlu'na, özellikle savaşa hazırlık dönemlerinde kullanıldığı ve birlik, beraberliği simgelediği belirtilen ters hilalli bayrak hediye edildi.

Eroğlu, bayrağı öperek aldı ve emaneti Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan'a teslim edeceğini söyledi.

Veysel Eroğlu, nikah töreninin ardından "demokrasi nöbetine" katılan Yüsra-Deniz Sayar çiftine teşekkür etti, genç çiftten 5 çocuk yapmalarını istedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar

Bakan Eroğlu'nun konuşmasının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, vatandaşların evlatlarına anlatacağı çok gururlu, onurlu bir hikayenin kahramanları olduğunu belirtti.

Hotar, alandakilerin "İdam isteriz" sloganlarına karşılık, “İnşallah meclise getirilir ve parlamenter yapını desteğiyle bu da gerçekleşir” dedi.

Konak Meydanı'ndaki "demokrasi nöbetine" katılanlar, "Fatih İstanbul'u fetih etti, sen de gönülleri Başkomutan", "İzmirli FETÖ'yü ister, bir kaşık suda boğmak ister", "FETÖ gel uzun adama kurban ol desem senden kurban da olmaz, çünkü derin bile on para etmez", yazılı pankartları açtı.
Vatandaşlar, "Dombra" ve "Türkiyem" şarkılarına meşale ve cep telefonlarının ışıklarıyla eşlik etti.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×