Bakan Eroğlu: Emniyet'te tasfiye falan yok, nereden çıktı bu?

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, emniyette bir tasfiye olmadığını savundu. Bakan Eroğlu, “Tasfiye diye bir şey yok ki nereden çıkıyor bu tasfiye? Suçlu varsa gereği yapılacak.

Bakan Eroğlu: Emniyet'te tasfiye falan yok, nereden çıktı bu?
10 Nisan 2014 Perşembe 15:08

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, emniyette bir tasfiye olmadığını savundu. Bakan Eroğlu, “Tasfiye diye bir şey yok ki nereden çıkıyor bu tasfiye? Suçlu varsa gereği yapılacak. Hiçbir şekilde paralel bir devlete asla müsaade edemez.” dedi.

Afyonkarahisar’da ziyaretlerde bulunan Bakan Eroğlu, valilikte basın mensuplarının sorularına muhatap oldu. Polis Teşkilatı'nın 169. Kuruluş Yıl Dönümü'nün kutlandığı, ancak bir taraftan da 13 bin polisin tasfiye edildiğinin hatırlatılması üzerine Bakan Eroğlu, “Tasfiye diye bir şey yok ki nereden çıkıyor bu tasfiye? Suçlu varsa gereği yapılacak. Bakın devlet güçlüdür. Hiçbir şekilde paralel bir devlete asla müsaade edemez. Köklü bir geleneği vardır. Herkes ayağını denk alsın, bunun için gereği neyse hükümetimiz, devletimiz hukuk çevresinde gereğini yapacaktır.” diye konuştu.

Herkesin vazifesini doğru dürüst yapması gerektiğini ifade eden Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her teşkilatta yanlış yapanlar olabilir. Devlette bir prensip var. Emirler yukarıdan aşağıya doğru silsile halinde olur. Polis ancak amirinden emir alır. Devletin mevzuatına, kanunlarına uygun işler yapması lazımdır. Her kurumda yanlış yapıyorsa bunun cezasını görür, görmelidir. Görmediği taktirde aksi halde devlet, devlet olmaktan çıkar. Gereği yapılacaktır. Usulsüz bir takım sahtekârlık yaparak bir takım dinlemeler yapması, devletten emir alacağı yerde bir başkasından emir almasını kabul edilebilir tarafı yoktur. Bunların kesinlikle gereği yapılacak. Cezasız kalmayacak. Herkes dosdoğru, kanunen devletin emrinde olması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kanunları var. Mevzuatlara uygun hareket etmesi gerekiyor. Başka yerlerden, bir takım istihbarat örgütlerinden, yurt dışından emir alarak, bir takım abilerden talimat almak böyle bir şey olamaz. Asla buna müsaade edemeyiz. Bunu yapanlar ayaklarını denk alsınlar. Yanlış yapmışlarsa bunların cezası yakalanıp verilecektir.”

Başbakan Erdoğan’ın, il teşkilatlarına "paralel yapı" konusunda talimat verdiğinin sorulması üzerine Eroğlu, bu işlerin hukuk çerçevesinde yapılacağını ifade etti. Kanun dışı hareketlere tevessül edemeyeceğini, devletten maaş alıp devletin aleyhine bir takım teşebbüslerde bulunamayacaklarını kaydeden Eroğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin çok güçlü olduğunu, bir takım yapılarca ele geçirilmenin mümkün olmadığını anlattı.

Mücadeleyle kast edilenin, "Üst düzeydeki bu numaraları çevirenlerdir.” diyen Eroğlu, “Bazı dış bağlantıları sağlayan, onlara alet olanları kast ediyoruz. Ama tabanda samimi insanlar var, bunlar istisnadır. Onları ayırt ediyoruz. Biz üstte bu organizasyonu, çirkin yapılanmayı yapan, teşebbüs eden insanlardan bahsediyoruz. Yoksa tabanda bir problemimiz yoktur.” şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NA ÇİRKİN SALDIRI

Veysel Eroğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyla ilgili olarak da bunu doğru bulmadıklarını, lanetlediklerini anlattı. Eroğlu, “Doğru değildir. Böyle zorbalıkla bir genel başkana kim olursa olsun saldırıda bulunmak asla kabul edilemez. Çok çirkin bir davranıştır. Emniyet teşkilatımız araştırmasını yapıyor. Biz bunu lanetlemiştik. Demokrasilerde bu kabul edilemez. Dolayısıyla Sayın Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun diliyorum. Gereği yapılacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“MİT KANUNU ESKİYDİ”

Ayrıca, MİT yasasıyla ilgili görüşmelerin başladığını belirten Eroğlu, şu anda bir değerlendirme yapmanın mümkün olmadığını, ancak bütün dünyada istihbarat teşkilatlarının devletin yurt içi ve yurt dışındaki gözü ve kulağı olduğunu söyledi. Eroğlu, MİT Kanunu’nun çok eski olduğunu, bu nedenle güncellenmesi gerektiğinin görüldüğünü öne sürdü. CİHAN

Bakan Eroğlu: Emniyet'te tasfiye falan yok, nereden çıktı bu?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×