Bakan Davutoğlu, Zebari ile Harran’daki mülteci kampını gezdi

'Suriye’ye Komşu Ülkeler Bakanları Toplantısı' için Şanlıurfa’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriyeli mültecilerin yaşadığı konteyner kenti gezdi.

Bakan Davutoğlu, Zebari ile Harran’daki mülteci kampını gezdi
17 Ocak 2014 Cuma 15:03

'Suriye’ye Komşu Ülkeler Bakanları Toplantısı' için Şanlıurfa’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriyeli mültecilerin yaşadığı konteyner kenti gezdi. Burada sevgi gösterisi ile karşılanan Davutoğlu’na, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ve Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de eşlik etti.

Harran Konteyner Kenti Konaklama Tesisleri’nde; Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres’in eşbaşkanlığında 'Suriye Komşu Ülkeler Konferansı' gerçekleştirildi. Türkiye’nin gündeme getirdiği ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin girişimi ile ilk defa mülteci kampında gerçekleştirilen toplantıya Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Ürdün Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı İbrahim Saif, Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi de katıldı. Konferans sonrasında mülteci kampında bulunan camide hep birlikte cuma namazı kılan heyet, sonrasında Suriyeli kamp sakinleri ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Heyet, okul ziyareti ardından Konteyner Kent’teki sosyal tesislerde tekstil, halı ve resim kursları ile Suriyeli çocukların resim sergisini gezmelerinin ardından hastanede de incelemelerde bulundu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve konuk heyet, Suriyeli mülteciler tarafından yol boyunca sevgi gösterileri ile karşılandı. Davutoğlu’nun, özellikle Suriyeli çocuklarla sohbet etmesi renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×