Bakan Bozdağ müjdeyi Twitter'dan verdi: 38 bin kişi tahliye oluyor

Adalet Bakanı Bozdağ, denetimli serbestlik kapsamında 38 bin kişinin cezaevlerinden serbest bırakılacağını açıkladı

Bakan Bozdağ müjdeyi Twitter'dan verdi: 38 bin kişi tahliye oluyor
17 Ağustos 2016 Çarşamba 08:16

Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan iki yeni OHAL kararnamesiyle cezaevlerindeki doluluk oranının düşürülmesi için ilk adım atılıyor. Buna göre çok sayıda mahkum denetimli serbestlik kapsamında tahliye edilecek. Adalet Bakanı Bozdağ'ın yaptığı açıklamaya göre ilk etapta 38 bin kişi cezaevlerinden tahliye olacak. Bazı suçlar tahliye kapsamı dışında tutuldu. Bunlar;  terör, cinsel, aile içi şiddet, kasten öldürme suçları. Bakan Bozdağ, tahliyelerin af olarak algılanmaması gerektiğini belirterek 'denetimli serbestlik' uygulaması olduğunun altını çizdi. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yapılacak iki düzenlemeyle cezaevlerindeki 38 bin kişiye tahliye yolu açılacağını bildirdi. Bozdağ Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Bu düzenlemenin sonucu ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38.000 kişi tahliye olacaktır" dedi.

İŞTE DETAYLAR

Resmi Gazete'de yayımlanan 671 S.Kanun Hükümde Kararnameyle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçlar nedeniyle mahkum veya mahkum olacaklar bakımından iki önemli düzenleme yapıldı. 

Birincisi, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 105/A'daki koşullu salıverilmeye dair “bir yıl”, "iki yıla"çıkarıldı.

Buna göre; koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi hâlli hükümlülerin cezalarının,koşullu salıverilme tarihine kadar.. olan kısmı, denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle infaz edilebilecektir. Diğer ifadeyle, bir yıl erken tahliye olacaklar.

İkinci düzenleme Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 107.  maddesinde düzenlenen koşullu salıvermeye ilişkindir.

107. maddenin ikinci fıkrasına göre, süreli hapis cezalarına mahkûm edilmiş olanlar,cezalarının “üçte ikisini” infaz kurumunda çekmeleri halinde koşullu salıverilmeden yararlanabilmektedir. KHK’da yapılan düzenlemeyle “üçte ikilik(2/3)"oran,“yarısına (1/2)"ye indirilmektedir.

HANGİ MAHKUMLAR KAPSAM DIŞINDA

Buna göre,süreli hapis cezalarına mahkumlar,cezalarının 1/2'sini infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıvermeden yararlanabilecek; ancak aşağıdaki suçları işlemiş olanlar bu düzenlemenin kapsamı dışındadır. Bu suçlar şunlardır: 

a) Kasten öldürme (madde 81,82);

b) altsoya,üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları; 

c) cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105);

d) özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132,133,134,135,136,137,138);

e) uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188);

f) devletin güvenliğine karşı suçlar; 

g) anayasal düzene karşı suçlar;

h) milli savunmaya karşı suçlar; 

ı) devlet sırlarına karşı suçlar ve 

i) Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar.

Bu düzenlemenin sonucu ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38.000 kişi tahliye olacak. 

Düzenleme, bir af değil, koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza,dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir.

1 TEMMUZ 2016 ÖNCESİ İÇİN GEÇERLİ

Ayrıca düzenleme, kapsamındaki 1 Temmuz 2016'dan önce işlenmiş suçları içermektedir. 1 Temmuz 2016'dan sonraki suçlar da kapsam dışındadır

MAHKUMLARIN UMUDU OLDU

Bakan Bozdağ'ın açıklaması cezası az kalan mahkumlar için bir umut oldu. Özellikle 5 yıldan az cezası bulunan mahkumların bu durumdan faydalanabileceği tahmin ediliyor. 

HÜKÜMET AF YOK DEMİŞTİ

FETÖ soruşturmalarından sonra cezaevlerinde binlerce yeni tutuklu girdiği için çok sayıda cezaevi kapasitesini aşmıştı. Bu durumun önüne geçilmesi için 'kısmi af' iddiaları dillendirilmişti; ancak hükümet üyeleri yaptıkları açıklamada affın kesinlikle gündemde olmadığını söylemişlerdi. 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
s.s - 2 yıl önce
Tabii masumlar iceri katiller dısarı
Avatar
vatandaş - 2 yıl önce
Kesinlikle affa ve denetimli serbestliğe karsiyim.. Daha cok cezaevleri yapılmali ve cezalar agirlasmali. Bu kadar suç oranida olmaz.Disaridaki normal vatandaslarin duzenini bile bozar bu kadar suclu insan
Avatar
A - 2 yıl önce
15 yaş altındaki cinsel sućdan yatan cocuklara denetım varmı
Avatar
a - 2 yıl önce
Yanlış Yapıyosunuz devlet büyüklerim ceza evi kurmak kolay ama o suçlular dsaraki insanların normal hayatında yasamaya calısan insanlara zarar verebilme olasılıgıyla bu insanların tedirgin oldugunu colugunun cocugunun icin pislikten uzak durmaya calısan insanların dirliklerinin bozulması ailesinin tedirgin olması bunları göz önüne getirelimde ona göre affedelim affedilecek olanları
Avatar
Nedibe - 2 yıl önce
Yeter artı genel af çıkacak dediniz oyları topladiniz genel af çıkmadı yine oy zamanı gelince insanları umut verip yari yolda biraktiniz genel af istiyoruz yeter artik çektiğimiz hasret ve acılar yetim kalan çocuklar dul kalan kadınlar gözü yasli anneler bu acıyı bitirin artik af af yinede af istiyoruz.....