Bakan Avcı: Öğretmenlerimizle uğraşmasınlar

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı karne dağıtım töreni için bulunduğu Arnavutköy'de basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bakan Avcı: Öğretmenlerimizle uğraşmasınlar
24 Ocak 2014 Cuma 12:28

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı karne dağıtım töreni için bulunduğu Arnavutköy'de basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Avcı, "Milli Eğitim Bakanı ile uğraşmak ayrı bir şeydir Milli Eğitim Bakanlığı ile uğraşmak ayrı bir şeydir, öğretmenlerimizle uğraşmasınlar. Asla astarı olmayan bazı haberler üzerinde yıpratma çabası içine giren bazı yayın organları var." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yıpratılmaması gerektiğini söyleyen Avcı, KPSS ile öğretmen ataması yapılmadığı yönünde basın kuruluşlarında ortaya atılan iddialara da cevap verdi. Avcı, mesleki eğitim geliştirilmesi konusuyla ilgili, "Mesleki eğitim geliştirilmesi konusunda bakanlığımızın çok güzel çalışmaları var. İnşallah mesleki eğitimin daha kaliteli hale gelmesini, hem altyapı olarak hem eğitim öğretim kadroları olarak daha nitelikli hale gelmesi için çalışıyoruz. Bunun da belli sonuçlarını almaya başladık. Bazı okullarda yığılmalar oldu onu da düzeltiyoruz." diye konuştu.

Bakanlığın yıpratılmaya çalışıldığını belirten Avcı, bazı yayın organlarında dile getirilen ve KPSS sınavı olmadan öğretmen ataması yapıldığı yönündeki iddialara da cevap verdi. Avcı, "Özellilkle öğretmenlerimizin çalışma şevkini kıracak şekilde haberler yapılıyor. Milli Eğitim Bakanı ile uğraşmak ayrı bir şeydir, Milli Eğitim Bakanlığı ile uğraşmak ayrı bir şeydir, öğretmenlerimizle uğraşmasınlar. Asla astarı olmayan bazı haberler üzerinde yıpratma çabası içine giren bazı yayın organları var." dedi.

Bunun son örneği olarak öğretmen atamalarının bazılarının KPSS sınavı haricinde yapıldığı iddiaları ile gündeme geldiğini belirten Avcı, "Haberde o sözü edilen tarihte KPSS'siz öğretmen ataması söz konusu değil çünkü atanan öğretmen 1994 yılında görev almış. Sonra özel nedenlerle ayrılmış ve 2012 yılında tekrar dönmek için müracaat etmiş. Kanun ve yönetmeliğe göre asaleti tasdik edilmiş olan bir memur ya da bir öğretmen istifa ederek ayrılırsa yeniden dönme şansı vardır. Bu arkadaşımız da yeniden dönmek için müracaat etmiş. Bu arkadaşımız da göreve iade edilmiş. Bu arkadaşımızın göreve başladığı tarihte KPSS diye bir sınav yoktu. KPSS'siz öğretmen atıyor diye bütün öğretmen kitlesini rahatsız edecek yalan haberler öğretmenlerimizi de bizi de üzüyor." ifadelerini kullandı.

Merkezi yazılılar konusuyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Avcı, "Biliyorsunuz 6 temel dersten çocuklarımızı yazılılarla çocuklarımızı değerlendiriyoruz. Bu sınavı da Kasım ayında yaptık. Çok başarılı geçti. 8 milyon kağıt okundu ve başarılı geçti. Bana gelen araştırma sonuçlarına göre öğretmenler ve veliler sonuçtan memnun." dedi. Öğrencilere de memnun olup olmadıklarını soran Avcı, "Gerçi bakanın yanında ne diyecek.memnun değilim...." deyince öğrenciler arasında gülüşmeler oldu.

Avcı, olumsuzluklar üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı'nı gündeme getirmenin doğru birşey olmadığını söyleyen Avcı, "Bakanlıkta çok güzel işler yapılıyor. Bizim karnemizde de zayıflar olabilir, onları da ikinci sömestrde biz de düzeltiriz." değerlendirmesinde bulundu.

CİHAN

Bakan Avcı: Öğretmenlerimizle uğraşmasınlar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×