Bakan Avcı: Öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişte rehberlik önemli

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, çocukların ve gençlerin bir üst eğitim kademesine geçiş süreçlerinde etkin rehberlik ve yönlendirme hizmetlerinin önemli olduğunu söyledi.

Bakan Avcı: Öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişte rehberlik önemli
11 Aralık 2013 Çarşamba 18:53

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, çocukların ve gençlerin bir üst eğitim kademesine geçiş süreçlerinde etkin rehberlik ve yönlendirme hizmetlerinin önemli olduğunu söyledi. Avcı, “Öğrenciler, aileler, öğretmenler gibi eğitim paydaşlarının eğitimin yönetimi ve yeniden yapılandırılması süreçlerine katılımlarını sağlayacak yöntemler geliştirerek, eğitimin kalitesi arttırılmalıdır.” dedi.

İstanbul Hilton Otel'de düzenlenen Bölgesel Bakanlar Düzeyi Eğitim Konferansı yurtdışından gelen bakanların katılımı ile gerçekleşti. ‘2015 Sonrası Kalkınma' konulu oturuma Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da katıldı.

Konferansta konuşan Bakan Avcı, bölge düzeyindeki mevcut uygulamaların, her çocuğun ve gencin kaliteli eğitime erişimine sağlamak için geliştirilmeye muhtaç olduğunu söyledi. Avcı, “Eylem çağrısında sunduğum hedefleri destekleyecek, 2015 sonrası gündemi şekillendirmek için bazı hususlara odaklanılması önem arz etmektedir.” İfadelerini kullandı.

Çocukların ve gençlerin bir üst eğitim kademesine geçiş süreçlerinde etkin rehberlik ve yönlendirme hizmetlerinin önemli olduğunu belirten Avcı, şöyle devam etti: “Sistemdeki devamlılıklarının sağlanması verimli insan kaynağı kapasitesini oluşturacağı için önemlidir. Öğrenciler, aileler, öğretmenler gibi eğitim paydaşlarının eğitimin yönetimi ve yeniden yapılandırılması süreçlerine katılımlarını sağlayacak yöntemler geliştirerek, eğitimin kalitesi arttırılmalıdır.”

Avcı, okul ve işgücü piyasası arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi yoluyla gençlerin çağın gereksinimlerine uygun becerilerle donanmış olarak istihdama katılması gerektiğini belirtti.
CİHAN

Bakan Avcı: Öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişte rehberlik önemli


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×