Bahçeli: Başbakan, yolsuzluğu fark edenlerin kafasını almaya çalışıyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan’nın oğlu da dâhil olmak üzere yolsuzluklarla mücadele edeceği yerine, yolsuzluğu fark eden kim olursa kafasını almaya çalıştığını söyledi.

Bahçeli: Başbakan, yolsuzluğu fark edenlerin kafasını almaya çalışıyor
19 Ocak 2014 Pazar 15:58

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan’nın oğlu da dâhil olmak üzere yolsuzluklarla mücadele edeceği yerine, yolsuzluğu fark eden kim olursa kafasını almaya çalıştığını söyledi. Bahçeli, “HSYK ile ilgili yasa teklifleri genel kurula geldiği zaman, Milliyetçi Hareket partisi bu yasa teklifini kabul etmeyecek ve karşı oy kullanmak için mecliste üzerine düşen tarihi görevi yerine getirecektir.” dedi.

Devlet Bahçeli, partisinin Bahçelievler ilçe teşkilatının Abidin Pak Öğretmen Evi'n de düzenlediği toplantı yemeğine katıldı. Bahçeli, yemekte Milliyetçi Hareket Partisi Bahçelievler Belediye Başkan Adayı’nın Halim Küçükali olduğunu açıkladı.

Toplantıda konuşun Bahçeli, yapılan bazı kamu araştırmalarında seçim yarışının AKP ve CHP arasında geçtiği yönündeki bilgilerin yanlış olduğunu söyledi. Bahçeli, ”Bazı medya kuruluşlarının temsilcileri, köşe yazarları ve yine bazı bugün ki siyasi iktidarın yandaşı konumunda olan kamu araştırma kuruluşları İstanbul’un kaderini iki partinin eline bırakırcasına adaletsiz, ahlaksız alçakça propagandaya başlamışlardır. Değerli arkadaşlar Yüksek Seçim Kurulu diyor ki ‘Bu seçimlere katılma hakkı kazanan 25 parti vardır’ bu partilerde bu toplumun insanlarının oluşturduğu partilerdir. Partilerin varlığını inkâr etmek demokrasiye aykırı bir davranıştır. Demokrasiyi reddetmek demektir. Eğer kamu araştırma kuruluşları, kamuoyu araştırmaları yerine kamuoyunu yönlendirmeyle millet iradesine ambargo koymak istiyorlarsa bunların hiç birisi demokrat değildir.” şeklinde konuştu

Devlet Bahçeli, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda bazı duyumların elde edilmesiyle savcılar harekete geçtiğini ve burada altın kaçakçılığı, kara para aklaması, özelleştirme sürecinde yapılan hileler ve kamu ihalelerindeki ihlaller gibi benzer duyumlar üzerine 17 Aralık’ta İstanbul Başsavcılığı harekete geçmiş ve görevli adli kollukları da sorumlu kılmak suretiyle bir dizi rüşvet ve yolsuzluk üzerine operasyon yapıldığını söyledi. Bahçeli: "Bu gün ise iktidar olan bir siyasi partinin ilk yapacağı şey ne olmalıdır? Benim dönemim ve iktidarım döneminde yolsuzluk ve rüşvet var ise sonuna kadar gidilmeli, gereği yapılmalıdır demek dururken üstünü örtmenin, kolluk kuvvetlerinin yönetmeliği değiştirmenin, savcıları kıyıma emniyet mensuplarını Türkiye’nin her tarafına dağıtmayı tercih etmenin anlamı ne olsa gerektir. Bunun tek bir anlamı vardır, ‘yolsuzluk ve rüşvet anlaşılmıştır ve yakamıza yapışılmaktadır' öyleyse bunu reddedelim ve bunun yerine bir gerekçe koyalım, halkı bir algı yönetimiyle aldatalım. Ve yolsuzluk ve rüşvetten dolayı ne benim ne de bakanlarımın ne de AKP’nin yöneticilerinin hiçbir şekilde bir sorumluluk altına girmemesi için onları korumalıyım ve kollamalıyım diyerek ne varsa inkâr ediyor öbür taraftan ise ortaya koyduğumuz hizmetlerin önünü kesmek için komplolar hazırlanıyor. Şunlar oluyor bular oluyor deniliyor. Ve bir Başbakan oğlu da dâhil olmak üzere yolsuzluklarla mücadele edeceği yerine Başbakan baş kesen oluyor, yolsuzluğu fark eden kimse kafasını almaya çalışıyor. Bu ülkemizi felakete götürür bu AKP’ye bir fayda sağlamaz. Ne kadar baskı yaparsa yapsın devletin kayıtlarına düşmüş, iz bırakmış yolsuzluk ve rüşveti bugün ki iktidar sormaz ise namerdim iktidara geldiğimizde yedi sülalesinden sormaya.” ifadeleri kullandı.


HSYK’nın yapısını değiştirmeye yönelik yasa teklifine de değinen Bahçeli, Genel Kurula gelecek olan bu yasa teklifi henüz daha uygulamaya geçmeden AKP’nin yer değiştirmiş bakanının uygulamalarıyla 20’ye yakın Savcı ve çok sayıda emniyet güçleri kıyıma uğradığını ve hepsinin farklı farklı yerlere sürüldüğünü söyledi. Bahçeli, "Demek ki kendilerinin 2010 yılında Anayasa değişikliğiyle kabul etmiş oldukları Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun istedik zaman ve istedikleri şekilde kullanma hakkına imkân bulduklarına göre milleti aldatmaya kandırmaya, gündem değişikliğiyle yolsuzluk ve rüşvetin önünü kesmeye veya örtmeye kimsenin hakkı olmasa gerek. Bu yasa teklifleri genel kurula geldiği zaman Milliyetçi Hareket partisi bu yasa teklifini kabul etmeyecek ve karşı oy kullanmak için mecliste üzerine düşen tarihi görevi yerine getirecektir.” dedi.

28 Şubat davalarının yeniden yargılama sürecinin yeni bir oyun olduğunu söyleyen Bahçeli konuşmasına şöyle devam etti: "Sayın Başbakan’ın danışmanı ve Ankara Milletvekili’nin 'Milli Ordu kumpas altındadır ona kumpas kuruluyor' diyerek bir maymuncuk sözcükle önce Genel Kurmay Başkanlığı’nın suç duyurusunda bulunmasına ardından YARSAV’ın suç duyurusunda bulunmasının ve arkasından da bir baro Başkanının sanki çok büyük işler yapıyormuşçasına yeniden yargılanma süreciyle meşgul olmaları hali yine bir gündem değişikliğidir. Eğer bunlar samimiyseler önce bir şey de mutabakata varacaklar Genel Kurmay Başkanlığı, Türkiye’nin birçok kurumları sivil toplum kuruluşları, öte yandan YARSAV, öteyandan Barolar Birliği, Türkiye’deki bütün baro kuruluşları hep beraber yolsuzlukla mücadele ilk hedefimiz olmalıdır. Onda başarı sağlandıktan sonra diğerlerine anca bakabiliriz diye bu gündem değiştirme ahlaksızlığından kendileri kurtarmaları lazım.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×