Bahçecik Hamam Deresi ıslah edildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, yerleşim alanları içerisinde yer alan derelerin ıslah çalışmalarını sürdürüyor.

Bahçecik Hamam Deresi ıslah edildi
23 Ocak 2014 Perşembe 15:18

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, yerleşim alanları içerisinde yer alan derelerin ıslah çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Başiskele ilçesi Bahçecik Hamam Deresi'nde 150 metre ıslah çalışması yaptı.

İSU Genel Müdürlüğü, 2009 - 2013 yılları arasında 16 milyon 904 bin TL tutarında yatırım ile il genelindeki çeşitli derelerde 18 km uzunluğunda ıslah çalışmaları gerçekleştirdi. Betonarme veya taş kesitler içerisine alınan derelere akan atıksular kanalizasyon kolektör hatları içerisine alınarak kirliliğin önüne geçildi. Sadece temiz su veya yağmursuyu akışı sağlanan dereler, ıslah çalışmaları ile düzenli akışları sağlanarak yerleşim alanları için tehdit oluşturmayacak hale getirildi.

HAMAM DERESİNDE 150 METRE ISLAH

Yatırım programı kapsamında dere ıslah çalışmalarını sürdüren İSU, geçmiş yıllarda Başiskele Bahçecik Hamamderesi’nin İzmit Körfezi ile E-80 karayolu arasını ıslah etti. Derenin E-80 karayolunun üst kısmını da yatırım programına alan Kurum, bir süre önce başladığı ıslah çalışmalarını tamamladı. 8 metre eninde 2 metre yüksekliğinde taş örme yapılan Hamam Deresi'nde, toplam 150 metre uzunluğunda ıslah çalışması yapıldı.

“DERELER CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ”

Geçmişte yaşanan aşırı yağışlarda derelerin yerleşim alanları ile insan sağlığını tehdit ettiğini belirten İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, yapılan yatırımlarla ıslah ettikleri derelerin artık insan sağlığı ile yerleşim alanları için tehdit oluşturmadığını ifade etti. Program çerçevesinde derelerde ıslah çalışmalarını sürdüreceklerini dile getiren İlhan Bayram, "Yaptığımız ıslah çalışmaları ile tehdit oluşturmayan dereler artık güvenli akıyor. Çevresinde yapılan peyzaj çalışmaları ile dereler, insanlar için de cazibe merkezi haline geldi.” dedi. CİHAN

Bahçecik Hamam Deresi ıslah edildi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×