Bağcılar’a kavşak ve yan yol müjdesi

Bağcılar 9. Olağan Kent Konseyi Toplantısı’nda trafiğin rahatlaması amacıyla çok sayıda kavşak ve yan yolların inşa edileceği müjdesi verildi.

Bağcılar’a kavşak ve yan yol müjdesi
27 Ocak 2014 Pazartesi 13:08

Bağcılar 9. Olağan Kent Konseyi Toplantısı’nda trafiğin rahatlaması amacıyla çok sayıda kavşak ve yan yolların inşa edileceği müjdesi verildi. AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkan Yardımcısı Fatma Şahin ise ‘engelli dostu’ otobüslerin önemine işaret ederek, yeni kaldırım ve yaya geçitlerinin engellilerin dikkate alınarak inşa edilmesinden memnun olduklarını belirtti.


İlçe muhtarlarının, esnafın ve mahalle sakinlerinin katıldığı Bağcılar 9. Olağan Kent Konseyi Toplantısı büyük ilgi gördü. Ulaşımın ele alındığı toplantıda yapılacak kavşaklar ve yeni yollarla ilgili detaylar verildi.

Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, geçen toplantıda Kentsel Dönüşüm Projesi’nin masaya yatırıldığına temas ederken, “Konseyde alınan kararlar belediyemiz tarafından ya uygulamaya geçiriliyor ya da yapılma aşamasında. Bu da belediyemizin aynı görüş ve fikirde çalıştığının en güzel örneği. Bunu birçok yerde göremezsiniz, ben göremedim. Bu hassasiyet yalnızca Bağcılar’da var.” dedi.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, birçok ilçede Kent Konseyi’nin hayata geçmediğinden söz etti. Çağırıcı, “Biz demokrasiyi hakkıyla yerine getiren bir ilçeyiz. Geçmişte 11 muhtar katılıyordu. Ancak, biz 22 mahallemizin muhtarının da katılmasını sağladık.” dedi.


“BAĞCILAR’DA ENGELLİLER DİKKATE ALINIYOR”

Kent Konseyi Başkanı Kerim Aytekin de “Toplantılarda ele aldığımız konularla ilgili olarak Başkanımız Lokman Çağırıcı’dan hep müspet cevap aldık.” diye konuştu. Engellilerin ulaşımı ve erişimine değinen AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkan Yardımcısı Fatma Şahin ise hizmete sunulan ‘engelli dostu’ otobüslerin önemini vurguladı. Şahin, “Artık hizmete sunulan bütün otobüslerin engellilerin kullanımına uygun olması zorunluluğu var.” şeklinde konuştu. Yüksek merdiven ve kaldırımlarda zorlandıklarını anlatan Şahin, “Bağcılar’da yeni kaldırım ve yaya geçitlerinin engelliler de dikkate alınarak yapılmasından dolayı mutluyuz.” ifadesini kullandı.

KÖSE: “ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLECEK”

Ulaşım konusuyla ilgili sunum yapan Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Köse, “Ulaşım ülkenin ekonomik, sosyal ve politik yapısına yön veren önemli bir etkendir.” dedi. Trafik sorununun çözüme kavuşturulması için önemli yatırımların hayata geçirildiğini dile getiren Köse, yakın dönemde birçok önemli kavşağın tamamlanacağını müjdeledi. Köse, yeni projelere dair şu açıklamalarda bulundu:

“Malazgirt, Hoca Ahmet Yesevi ve Mahmutbey caddeleri ile İkitelli ve İSKİ kavşağı tamamlanarak hizmete açıldı. Mahmutbey köprülü kavşağı, Güneşli Koçman katlı kavşağı, İSTOÇ Tekstilkent kuzey yan yol kavşağı, Yavuz Selim bağlantı yolu çalışmaları da devam ediyor. Bu kavşaklar hizmete geçirildiğinde özellikle İSTOÇ’tan gelen araç yoğunluğunu rahatlatacak.”


Planlanan yatırımlara değinen Köse, Çiftlik Meydanı, Maslak ve Matbaacılar caddeleri, Göztepe Meydanı, Ateştuğla, 100. Yıl 42 Evler katlı kavşakları projelerinin hazır olduğunu ifade etti. Bağcılar Meydanı’nda trafiğin de yerin altına alınacağını kaydeden Şahin, Fatih ve Osman Gazi caddeleri ile Atatürk ve Mimar Sinan caddelerinin kesişim kavşağı inşaatına dair de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerin devam ettiğini aktardı.

Şahin, Basın Ekspres yolundan çıkan bir araç Koçman Caddesi’nin kesişimindeki kavşaktan ilerleyerek Mehmet Akif Caddesi’ne ulaşacağını bildirdi. Şahin, “Yanyolun hizmete sunulmasıyla Göztepe’de trafik rahatlayacak. Yine bu dönemde Göztepe Meydanı’na da katlı kavşak inşa edilecek. Bu konuda da kamulaştırma çalışmaları sürüyor. Ateştuğla Katlı kavşağı da ihale aşamasında.” dedi. Bağcılar Meydanı’na katlı kavşak inşa edileceğini de duyurdu. Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1.200 araçlık otopark projesini hayata geçireceğini belirtti. Şahin, “Bağcılar Meydanı’nın kenarındaki yollar yerin altına alınacak. Şahin konuşmasının sonunda da ilçenin toplam 1267 araçlık kapalı otoparklara kavuşacağı bilgisini de verdi. Toplantıya İlçe Müftüsü Hasan Hüsnü Sula ve muhtarların da aralarında bulunduğu çok sayıda üye katıldı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×