Bağcılar bilim merkezi ve planetaryuma kavuşuyor

Bağcılar Meydanı’na Bilim Merkezi ve Planetaryum’a inşa edilecek. Bağcılar Belediyesi tarafından ilerleyen dönemde inşa edilerek hizmete sunulacak tesisde öğrenciler, atölyelerde deney yapacak, yetişkinler de düzenlenecek uzay çalışmalarına yönelik şenli.

Bağcılar bilim merkezi ve planetaryuma kavuşuyor
28 Mart 2014 Cuma 14:28

Bağcılar Meydanı’na Bilim Merkezi ve Planetaryum’a inşa edilecek. Bağcılar Belediyesi tarafından ilerleyen dönemde inşa edilerek hizmete sunulacak tesisde öğrenciler, atölyelerde deney yapacak, yetişkinler de düzenlenecek uzay çalışmalarına yönelik şenliklere ve aktivitelere katılacak.

Yenimahalle’de inşa edilecek Bilim Merkezi ve Planetaryum, güneş ve gezegenleri simgeleyen yerleşim planı ile tasarlandı. Planetaryum yapısı yüksekte ve sistemin merkezinde yer alırken, diğer fonksiyonların yüklü olduğu silindirik yapılar gezegenlerin yörüngelerinde olduğu gibi planetaryumun etrafında yer alacak. Projeye göre önünde geniş bir avlunun da inşa edileceği planetaryumun ikinci bodrum katında otopark ve hizmet birimleri, birinci bodrum katında atölyeler, konferans salonları, mini meclis salonu ve sinema salonu yer alacak. Gezegenleri simgeleyen silindirlerin her birisi farklı fonksiyonlara sahip olacak.

Öğrenciler, Bilim Merkezi’ndeki farklı branşlara göre düzenlenen laboratuarları kullanarak deney yapma imkanı bulacak. Atölye, robotik, elektronik, fizik, kimya ve biyoloji alanında belli periyotlarda deney odaklı çalışmalar gerçekleştirilecek. Ayrıca, geniş bahçede farklı açık hava deney istasyonlarında da bilimsel etkinlikler, şenlikler ve aktiviteler gerçekleştirilecek. Öğrenciler, tesislerde yapacakları çalışmalar ve deneylerle bilgilerini ve kabiliyetlerini geliştirecekler. Yine yetişkinler de uzay gözlem istasyonunda gökyüzünü izleyerek yıldız, güneş ve ayı teleskop eşliğinde daha detaylı görebilme ayrıca gökyüzünü canlı izleme imkanı bulacak. Planetaryumda da uzay ve gezegenler hakkında sunum tarzında görsel programlar gerçekleştirilecek.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×