Baden-Württemberg’de tüm gün okul projesi genişletiliyor

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde tam gün eğitim veren okul projesinin (Ganztagschule) genişlemesine hız verileceği bildirildi.

Baden-Württemberg’de tüm gün okul projesi genişletiliyor
18 Ocak 2014 Cumartesi 15:48

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde tam gün eğitim veren okul projesinin (Ganztagschule) genişlemesine hız verileceği bildirildi.

Baden-Württemberg Eyalet Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada eyalet genelindeki okulların 2023 yılına kadar yüzde 70’inin tam gün eğitim veren okullara (Ganztagschule) geçmesinin planlandığı bilgisi yer aldı.

Çok esnek bir yapıya sahip olan bu sistemde, okullarda bir haftada üç ya da dört gün içinde 7-8 saat daha çok eğitime zaman ayrılabileceği vurgulandı. Eğitim Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre eyalet hükümeti ve yerel dernekler başta ilköğretim okulları olmak üzere, öğrenme sorunları olan çocuklar için özel okulların ilk dört sınıflarının tam gün eğitim veren okullara (Ganztagschule) dönüştürülmesini onaylıyor.

BAŞINDAN SONUNA KADAR İYİ EĞİTİM

Bu anlaşmanın ve değişimin tarihsel bir atılım olduğunun altını çizen Baden-Württemberg Eyaleti Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Andreas Stoch (SPD), “Sonuçta, tüm gün okul eğitim sistemi adaletli bir eğitimin önemli bir yapı taşıdır. Böylelikle bu sistem daha iyi öğrenim imkanlarını teşvik etmekte ve sunmaktadır. Bu eğitim sistemiyle öğrencilere başından sonuna kadar iyi bir eğitim imkanı sunabiliyoruz”. dedi.

Eğitimdeki yerel ihtiyaçları karşılamak için şehir ve kasabalarda tüm gün okulları esnek hale getirerek kendi istekleri doğrultusunda eğitime şekil verebileceklerini söyleyen Bakan Stoch, bu sistemle okullarda öğrencilerin daha iyi öğrenim görebilmeleri aynı zamanda sosyal etkileşim ve kültürel etkinlikler ile sportif aktiviteler için daha fazla imkan sunulduğunu söyledi.

YENİ SİSTEM İÇİN BÜTÇE AYRILDI

Yapılan açıklamada eyalet genelindeki bin 700 ilköğretim okulu ve öğrenme sorunları olan çocuklar için 187 özel okulun 2023 yılına kadar yeni sisteme geçerek eğitim vermesi ve yenilenmesi için bütçe de ayrıldığı hatırlatıldı. Söz konusu bütçenin ilköğretim okulları için 147 milyon Euro ve diğer bahsedilen okullar için de 10 milyon 600 bin Euro olduğu belirtildi. Öte yandan tam gün eğitim veren okullar önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren diğer okullar gibi düzenli okul statüsü ile eğitim yasasında yerini alacak. Tam gün okulların genişletilmesi konusunda BW Yeşiller- SPD Eyalet Hükümeti tam mutabakat içerisinde. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×