Babadan öğrendiği nalbantlığı köylü için yaşatmaya çalışıyor

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Akköy köyünde Yaşar Dönmez(55), babasından öğrendiği nalbantlık mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

Babadan öğrendiği nalbantlığı köylü için yaşatmaya çalışıyor
14 Nisan 2014 Pazartesi 13:33

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Akköy köyünde Yaşar Dönmez(55), babasından öğrendiği nalbantlık mesleğini yaşatmaya çalışıyor. Köyde kendisine ait eşeğin nallarını çakan Dönmez, ayrıca köylülerin hayvanlarını da ücretsiz nallıyor.

Ereğli'ye bağlı Akköy köyünde yaşayan Yaşar Dönmez, kendi eşeğinin nallarını kendisi çakıyor. 15 yaşından bu yana sürdürdüğü ve babasından öğrendiği mesleği yaşatmak için çaba sarf eden Dönmez, geçmiş yıllarda köyde çok hayvan olduğunu ve yaptığı bu işlerden para aldığını ancak günümüzde ise teknolojinin ilerlemesi nedeniyle hayvan taşımacılığının öldüğünü söyledi. Hayvanlara nal çakma işinin ustalık istediğini ifade eden Dönmez, nalın yanlış çakılması durumunda hayvanın canının acıyacağını hatta hayvanın sakat kalma ihtimalinin olduğunu kaydetti.

Dönmez, yıllar önce odun ve fındık taşımacılığının hayvanlarla yağıldığını ancak şimdilerde ise patpat olarak adlandırılan tarım araçlarının hayvanların yerini aldığını söyledi. Dönmez sözlerine şöyle devam etti: "Mesleği babamdan öğrendim. Babam da askerde öğrenmiş. Eşekle pek işimiz olmasa da yine iş görüyor bize. Fındık bahçelerinden odun taşıyoruz. Fındık taşıyoruz. İhtiyacımızı görebiliyoruz. Bunun kendi özel çivileri var. Nalları var. Sıntıraş, kerpeten, çekiç gibi malzemeleri var. Özel çivileri var. Normal çiviler gibi değildir. Çivileri başlıklıdır. Nallar 3 ayda bir değişir. Nallamadaki amacımız ayakları uzuyor, tırnakları büyüyor, hayvan yürüyemiyor. Nal olduğu zaman ayakları acımıyor, yara olmuyor. Bir de yollarımız taşlı. Nal olmazsa yara yapıyor. Nalları kuru tırnaklardan çakacaksın. Eğer usta olarak çakmazsan tabi ki ayaklar da acır, topal da olur, hayvan sakat da kalabilir."

Önceden nal çaktığı hayvan sahiplerinden para aldığını ancak şimdiki dönemlerde köyde pek fazla hayvan kalmadığı için para almadığını kaydeden Yaşar Dönmez, kendi işlerini ancak gördüğünü sözlerine ekledi. CİHAN

Babadan öğrendiği nalbantlığı köylü için yaşatmaya çalışıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×