Baba evine sığınan eşini öldüren kocaya 'tahrik indirimi'yle 24 yıl hapis

Sakarya'da şiddetten kaçarak babasının evine sığınan 17 yaşındaki eşini bıçaklayarak öldüren sanık, tahrik indirimi uygulanarak 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Baba evine sığınan eşini öldüren kocaya 'tahrik indirimi'yle 24 yıl hapis
23 Ocak 2014 Perşembe 19:28

Sakarya'da şiddetten kaçarak babasının evine sığınan 17 yaşındaki eşini bıçaklayarak öldüren sanık, tahrik indirimi uygulanarak 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Evren Mahallesi'nde geçen yıl 12 Kasım'da, şiddetinden kaçarak babasının evine sığınan eşi Emine Yayla'yı öldüren S.Y.'nin (23) yargılandığı dava karara bağlandı. Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanık S.Y., avukatı Kadir Şimşek, maktulün annesi Ülkü ve babası Hasan Yılmaz, Sakarya Barosu'nu temsilen avukat Leyla Ekmen Epözdemir katıldı. Son savunmasını yapan S.Y., eşini, kendisine sarf ettiği sözlerden dolayı kendisini kaybederek öldürdüğünü öne sürerek, "Öldürme niyetiyle eve gitmedim. Pişmanım." dedi.

Sanık avukatı Şimşek ise müvekkilinin, cinayeti tasarlayarak işlediğine dair hiçbir delilin bulunmadığını söyledi. Maktulün anne ve babası da acılarının büyük olduğunu dile getirerek sanığın cezalandırılmasını istedi. Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık S.Y.'yi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanığa en alt seviyede tahrik indirimi uygulayan mahkeme heyeti, sanığı 24 yıl hapse mahkum etti.

Duruşmayı, baroyu temsilen takip eden avukat Leyla Ekmen Epözdemir, yaptığı açıklamada, kararı temyiz edeceklerini söyledi. Sanık hakkında tahrik indirimi uygulanmaması gerektiğini savunan Epözdemir, "Kadın ne yaparsa tahrik indirimi oluyor. Haksız tahrik cinayet nedeni olabilir mi? Sanık 'çocuk benden değil' dedi. Çocuk ona ait çıktı. Buna inanmıyor olabilir. Kadın cinayetlerinde kadının aldattığı düşüncesi tahrik indirimi oluyor. Bizim dosyada böyle bir şey söz konusu değil. Çocuk bu. Aşık olarak evlendi. Günlüğüne, kocasına olan aşkını yazmış her gün. Severek, kaçarak evlenmiş. 2, 3 yıl beraber kalmışlar. Başka bir erkekle görüştüğünü iddia ediyor. Bu, onun sorunu. Bu hafifletici neden olarak tahrik uygulanmamalı. Cinayetlerin önüne geçemeyiz." dedi.

Kadın cinayetlerini önleyici tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulayan Epözdemir, şunları kaydetti: "Bu, toplumsal sorun. Her gün 4 kadın öldürülüyor. Başedebilmek için kadına bakış açısındaki zihniyeti değiştirmek lazım. Kimse öldürme hakkına sahip değil." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×