Aziz Yıldırım Davasında Karar

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, görevli hakim ile eski yönetici Recep Özcan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada karar çıktı. Yıldırım, 22 bin 100 lira para cezasına çarptırıldı.

Aziz Yıldırım Davasında Karar
31 Mart 2014 Pazartesi 17:53

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, görevli hakime ve Fenerbahçe Kulübü eski yöneticisi Recep Özcan'a hakaret ettiği iddiasıyla toplam 5 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.
 
“SUÇ İŞLEMEYİ MESLEK HALİNE GETİRDİ"
 
Anadolu Adalet Sarayı 22. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki görülen ilk duruşmaya Recep Özcan ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada söz alan Özcan, Yıldırım ile uzlaşma talebinin olmadığını ve şikayetinin devam ettiğini belirtti. Özcan'ın avukatı Ertuğrul Yönet da, Aziz Yıldırım'ın hakaret suçunu işlemeyi meslek haline getirdiğini söyledi. 
Avukat Abdurrahim Erol ise, suçlamaya konu olayda müvekkili Aziz Yıldırım'ın basın açıklaması sırasında Recep Özcan'ın yargılandığını iddia ettiği dava hakkında bilgi verdiğini ve basın açıklamasının devamında bahsettiği hakimin davacı Dilek Gökkoyun olmadığını kaydetti.
 
22 BİN 100 LİRA ADLİ PARA CEZASI
 
Mahkeme, Aziz Yıldırım'ı hakim Dilek Gökkoyun'a “Kamu görevlisine karşı hakaret" ve Recep Özcan'a karşı “Hakaret" suçunu işlediği gerekçesiyle 442 gün adli para cezasına çarptırdı. 442 gün adli para cezasını da günlüğü 50 liradan 22 bin 100 liraya çeviren mahkeme hakimi paranın 10 eşit taksitte ödenmesine hükmetti. Mahkeme hakimi, Yıldırım'ın pişmanlık göstermediği ve bir daha suç işlemeyeceği konusunda mahkemede olumlu kanaat oluşmadığını belirterek verilen cezayı da ertelemedi. 
 
5 YIL 4 AYA KADAR HAPİS CEZASI İSTENİYORDU
 
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Aziz Yıldırım'ın, 27 Haziran tarihinde Kadıköy'de düzenlediği basın toplantısında bazı sözlerin Anadolu 5. Asliye Hukuk Mahkemesi hakimi Dilek Gökkoyun ve Fenerbahçe Spor Kulübü eski yöneticisi Recep Özcan'a hakaret içerdiği öne sürülüyordu. Savcılık, bu nedenle Aziz Yıldırım'ın hakim Dilek Gökkoyun'a basın yoluyla hakaretten 1 yıl 4 aydan 2 yıl 8 aya kadar, Fenerbahçe Kulübü eski yöneticisi Recep Özcan'a basın yoluyla hakaret etmekten de, 4 aydan 2 yıl 8 aya kadar hapis cezası istiyordu. 
 
 
AZİZ YILDIRIM'IN "DERNEK ÜYELİĞİNİN SONA ERMESİ" DAVASI...
 
Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, yöneticiler İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu'nun "Dernek üyeliğinin kendiliğinden sona erdiğinin tespiti davası" reddedildi.
 
MOSTUROĞLU GELDİ, YILDIRIM VE EKŞİOĞLU KATILMADI
 
Anadolu 5.Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmaya davalı Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu katılmazken, bir diğer davalı Şekip Mosturoğlu hazır bulundu. Davacı Fenerbahçe Spor Kulübü eski asbaşkanı ve Yüksek Divan Kurulu üyesi Recep Özcan ile kulüp üyesi Timur Özcanoğlu'nun katıldığı duruşmada tarafları avukatları temsil etti.
 
ŞİKE DAVASI KONUŞULDU
 
Mahkeme Hakimi Dilek Gökkoyun duruşmada İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'Şike Davası' dosyasına yönelik Yargıtay'a yaptıkları başvurular hakkında bilgi istedi. Fenerbahçe Spor Kulübü avukatları ise karar düzeltme ve yargılanmanın yenilenmesi talebinde bulunduklarını belirtti. Özel yetkili mahkemelerin kaldırıldığını hatırlatan avukatlar, tapeleri düzenleyen savcılar ve polislerin görev yerlerinin değiştirildiğini ve HSYK tarafından inceleme başlatıldığını ifade etti. 
 
"VERİLECEK KARARIN 'KÖTÜ ŞÖHRET'E DAYANDIRILMASINI İSTİYORUZ"
 
Fenerbahçe Kulübü eski yöneticisi Recep Özcan'ın avukatı Ertuğrul Yönet ise 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararın Yargıtay'ca onandığı ve cezanın kesinleştiğini belirterek, "Özel yetkili mahkemelerin verdiği ceza kararına dayanarak, hukuk mahkemelerinin karar vermesini istemiyoruz. Biz Dernekler Kanunu'na göre verilecek kararın 'kötü şöhret'e dayandırılmasını istiyoruz " dedi. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün avukatları ise "Kim kötü şöhretli" şeklinde bağırarak Yönet'in sözlerine karşı çıktı. Davalı Şekip Mosturoğlu da duruşmada söz alarak, "Genel kurulda oy birliği ile kötü şöhretli olmadığımıza karar verildi. Böylece dava şartı ortadan kalktı. Davanın reddini talep ediyorum" dedi. Mahkeme davanın reddine karar verdi. Davacı avukatlarının kararı 15 gün içerisinde temyiz edeceği öğrenildi. 
 
VERİLEN TEDBİR KALDIRILMIŞTI
 
Öte yandan geçtiğimiz yıl Haziran ayında Anadolu 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Şike Davası ile ilgili kararı gerekçe göstererek Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile yöneticiler İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu'nun geçici olarak görevden uzaklaştırılmasına karar vermiş, karardan bir ay sonra Fenerbahçe Spor Kulübü'nün en kısa sürede olağanüstü genel kurula gidilmesi kaydıyla tedbir kararının kaldırılmasına hükmetmişti. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×