Ayrım yapan Cumhurbaşkanı adayı olamaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu partisinin gurup toplantısında konuştu.

Ayrım yapan Cumhurbaşkanı adayı olamaz
01 Temmuz 2014 Salı 17:15

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu partisinin gurup toplantısında konuştu.
Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olmasını değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Kuvvetler ayrılığı ilkesine inanmayan birisinden, vatandaşına tokat atan, derdini anlatmak isteyen bir çiftçiye ananı da al git diyen birisinden cumhurbaşkanı adayı olamaz rezil oluruz dünyada. Sizden bizden ayrımı yapan cumhurbaşkanı adayı olamaz" dedi. 
 
"MİT YASASINDA OLDUĞU GİBİ ANAYASA MAHKEMESİ'NE TAŞIYACAĞIZ"
 
Çözüm sürecine değinen Kılıçdaroğlu, "Bu ülke ne çektiyse yasa dışı işlemlerden çekti. Faili meçhul cinayetlerin bir ülkenin ne büyük ayıplarından bir olduğunu söyledik. Bu konuyla ilgili 8 ayrı araştırma önergesi verdik. Tamamı, AKP milletvekillerinin oyları ile reddedildi. Hükümet ne yaptı, talimatı verdi gönderdi 34 kişiyi bombaladı ve öldürdü. Şimdi bu kanun kapsamında, hükümetin verdiği bir görevi yerine getirenlerin idari sorumluluğu, hukuki sorumluluğu olmayacak. Çünkü yeni faili meçhuller bununla her an olabilir. Hükümet diyebilir ki terörü bitirmek istiyorum. Gidin Ali'yi vurun temizleyin. Sizin zaten cezai sorumluluğunuz yok. Üstelik ömür boyu yok. Bütün yurttaşlarımın bu konuda çok dikkatli olmalı. Biz bu kadar dikkatliyiz. Şimdi AKP çıkıyor bunu doğuda propaganda yapıyor. Hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Faili meçhullere karşıyız. Yeni faili meçhullerin olmasını istemeyiz sorun çözülecekse oturulur adam gibi çözülür. Yoksa biz bu sorunun çözülmesinden yanayız. Hiç kimsenin burnu kanamasın istiyoruz. Yeni faili meçhulleri saklayabilecek mekanizmaları yasanın arasına sıkıştırıyorsanız kusura bakmayın biz buna karşıyız. Bu madde öyle yasalaşırsa MİT yasasında olduğu gibi Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağız" diye konuştu. 
 
"KİMLER CUMHURBAŞKANI ADAYI OLAMAZ?"
 
Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olmasını değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Bugün üçüncü cumhurbaşkanı adayı da belli oldu. Büyük törenlerle alkışlarla. Dualar edildi. Ben daha önce kimlerin cumhurbaşkanı adayı olamayacağını açıklamıştım. Yenilemem gerekirse, bir kuvvetler ayrılığı ilkesine inanmayan birisinden, vatandaşına tokat atan, derdini anlatmak isteyen bir çiftçiye ananı da al git diyen birisinden cumhurbaşkanı adayı olamaz rezil oluruz dünyada. Sizden bizden ayrımı yapan cumhurbaşkanı adayı olamaz. Kin ve öfkeden medet uman, gençlere seslenirken kininizi unutmayın diye öğütlerde bulunan birisinden cumhurbaşkanı adayı olamaz olmamalıdır. Hukukun üstünlüğüne inanmayan. Bütün inançların ortak temelidir adalet. Ahlak üzerinde yükselir adalet. Adaleti ayak bağı olarak görüyorsanız zaten siz cumhurbaşkanı adayı olamazsınız. Bunlar olduğu sürece sorun yaşanır. Kadın erkek eşitliğine inanmayandan cumhurbaşkanı adayı olmaz. Yalan söyleyen ahlaki değerleri yüksek olmayan birisinden cumhurbaşkanı adayı olamaz. En temel nitelik yalan söylememektir" ifadelerine yer verdi. 
 
 
 
GOOGLE'A HIRSIZ BAŞBAKAN YAZINCA 3 MİLYON 900 BİN SONUÇ ÇIKIYOR"
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu partisinin gurup toplantısında konuştu. Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olmasını sert bir dille eleştiren Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanlığı yemininin devamı şöyle: "Namusum ve şerefim üzerine and içerim." Hayatı yalanlarla süslü olan bir kişi kim inanacak arkadaşlar? "Öyle bir isim çıkardılar ki kimse bilmiyor. Google'dan buluyoruz" diyor. Dün ne diyordu şimdi ne diyor. Yalan ruhlarına sinmiş bunların. Kendisi hiç meraklanmasın. Bakın ben size Google'da yalancı Başbakan yazdığınız ve tuşa bastığınız zaman 450 bin Recep Tayyip Erdoğan adı çıkıyor. Daha ilginç bir şey var hırsız Başbakan yazdığınız zaman 3 milyon 900 bin sonuç çıkıyor" diye konuştu. 
 
"KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE İNANMAYANDAN CUMHURBAŞKANI ADAYI OLAMAZ"
 
Kadın erkek eşitliğine inanmayandan cumhurbaşkanı adayı olamayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Kadın erkek eşitliğine inanmayandan cumhurbaşkanı adayı olamaz. Kadın köyde çalışıyor mu? Çalışıyor. Karadeniz'de o yiğit kadınlar çalışıyorlar. Kadın da evi için çalışıyor, erkeklerden daha fazla çalışıyor. Şehre geldiğimiz zaman kadın erkek eşit değil. Niçin? Bu anlayışta olan birisi cumhurbaşkanı adayı olamaz" diye konuştu. 
 
"53 CUMA GEÇTİ ORTADA BİR ŞEY YOK"
 
Kimlerin cumhurbaşkanı adayı olamayacağını sıralamaya devam eden Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Yalan söyleyen ahlaki değerleri yüksek olmayan birisinden cumhurbaşkanı adayı olamaz. Eğer birisine siz yalan makinası gibi diyorsanız o da size evet yürüyen yalan makinasıyım diyorsa, ondan cumhurbaşkanı adayı olamaz. Düşünün bir cumhurbaşkanı adayı çıkıyor, halkı birbirine düşürmek için camide içki içildi yalanını söylüyor. Bir başka yalan, Kabataş İskelesi'nde başörtülü bacımıza 40-50 kişi, affedersiniz 140-150 kişi birden saldırdı diyorsanız böyle bir adamdan cumhurbaşkanı adayı olamaz. Ne demişti? Cuma günü bunu yayınlayacağız demişti 53 Cuma geçti ortada bir şey yok." 
 
"TÜRKİYE'DE VE DÜNYADA SAYGINLIĞI OLMAYAN BİRİSİNDEN CUMHURBAŞKANI ADAYI OLAMAZ"
 
Kılıçdaroğlu, "En son yalanı. Çıktı bir konuşma yaptı dedi ki, Gezi olaylarında bazı polisler gerçek mermiyle öldürüldü. Bir arkadaşımız da soru önergesi verdi. hangi polisler nerede öldü? Efkan Ala ölüm söz konusu değil dedi. Adamın hayatı yalan üzerine inşa edilmiş. Türkiye'de ve dünyada saygınlığı olmayan birisinden cumhurbaşkanı adayı olamaz" dedi. 
 
"ERDOĞAN'IN NE DOĞUDA NE BATIDA İTİBARİ VAR HEPSİ DIŞLAMIŞLARDIR"
 
Kılıçdaroğlu, "Doğulu batılı hiçbir lider yalan söyleyen birisiyle aynı kareye girmek istemez. Çünkü onların ahlaki değerleri çok yüksektir. Bugün cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklayan Erdoğan'ın ne doğuda ne batıda itibari vardır. Hepsi dışlamışlardır" dedi. 
 
"TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEMOKRATİK LAİK VE SOSYAL HUKUK DEVLETİDİR ADAY BUNA İNANMALI"
 
"Türkiye cumhuriyeti demokratik laik ve sosyal hukuk devletidir" diyen Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayının da buna inanması gerektiğini söyleyerek, "Anayasamızın değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen maddesi var, Türkiye cumhuriyeti demokratik laik ve sosyal hukuk devletidir. Bir cumhurbaşkanının buna inanması lazım. İnanmıyorsa aday olmaması gerekir. Sanatı ve sanatçıyı dışlayan birisinden cumhurbaşkanı adayı olamaz. Eğer siz sanatı ve sanatçıyı küçümserseniz o zaman cumhurbaşkanı adayı olamazsınız. Olduğunuz takdirde bütün dünya sizi sanatçı düşmanı olarak görecektir" ifadelerine yer verdi. 
 
"GEÇMİŞİ ŞAİBELİ OLAN BİRİSİNDEN CUMHURBAŞKANI ADAYI OLAMAZ"
 
Geçmişi şaibeli birisinin aday olmaması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ve en önemlisi geçmişi şaibeli olan birisinden cumhurbaşkanı adayı olmaz. Düşünün, sizin artık gerçekleri söylemediğiniz, yalan ürettiğiniz, kişisel hırs ve kaprislerle özel servet edinmeniz, bunun belgelenmesi, bütün bilgilerin dünyanın önüne serilmesi sizin cumhurbaşkanı adayı olmamanızı gerektirir. Eğer oluyorsanız bunu Türkiye'nin kaldırması mümkün değil. Bu en büyük kötülüktür" açıklamasında bulundu. 
 
 
"HER YURTTAŞIN RAHATLIKLA OY VERECEĞİ BİR ADAY BELİRLEDİK" 
 
Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'na herkesin rahatlıkla oy verebileceğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bakın demokrasilerin özünü uzlaşma oluşturur. Uzlaşma varsa demokrasilerde o demokrasiler kalıcıdır ve güçlüdür. Dayatma kültürü demokrasilerde yoktur. Benim dediklerimi yapacaksınız başka öneriler getirmeyeceksiniz derseniz demokrasiyi rafa kaldırmış oluyorsunuz. Biz CHP olarak büyük bir uzlaşmayı gerçekleştirdik. Her yurttaşın rahatlıkla oy vereceği bir aday belirledik. şaibesi yok, bilgi birikimi var, dünyada tanınmışlığı var. Toplumun hiçbir kesimiyle ilgili negatif bir söylemi yok. Bir siyasal parti gözlüğüyle bakmadık. Bu benim cumhurbaşkanımdır parti olarak demedik. Eğer Türkiye gerçekten demokrasiye bağlıysa, yolsuzluklardan illallah diyorsa, kendisine hakaret edenlerden illallah diyorsa şapkasını koyacak ve düşünüp sandığa öyle gelecek. Benim tek isteğim budur" diye konuştu. 
 
"MİLLETİN EGEMENLİĞİNDEN KENDİ EGEMENLİĞİ ANLIYOR"
 
Cumhurbaşkanı yeminine değinen Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanının yemini var. diyor ki, "Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağıma..." milletin egemenliğinden kendi egemenliği anlıyor" dedi. 
 
"40'LARIN ALMANYA'SINDA FÜHRER'E DOĞRU DÜŞÜNCESİ"
Kılıçdaroğlu, "Daha önce buna ne demiştik? 40'ların Almanya'sında Führer'e doğru düşüncesi. Devletin varlığı ve bütünlüğüyle ilgili onun ne düşündüğünü hepimiz gayet iyi biliyoruz" diyerek eleştirilerde bulundu. 
 
"KOMİK GİBİ GELİYOR DEĞİL Mİ?"
 
Kılıçdaroğlu, "Hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına, laik cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma" bu cumhurbaşkanı adayının bu ilkelere bağlı kalacağına kim inanıyor? "Milletin huzur ve refahı ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma" 14 yaşındaki çocuğu miting meydanlarında yuhalatan birisi insan haklarından mı söz edecek?" diye konuştu. 
 
"TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN ŞAN VE ŞEREFİNİ KORUMAK" KOMİK GİBİ GELİYOR DEĞİL Mİ?
Kılıçdaroğlu, "Ve şöyle devam ediyor yemin maddesi: "Türkiye cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak" Komik gibi geliyor değil mi? Çuval geçirilen olayları biliyorsunuz değil mi? Sesi dahi çıkmadı. Gıkı dahi çıkmadı. Şimdi kalkmış yemin edecek. Türkiye Cumhuriyeti'nin şan ve şerefini koruyacağına. Bayrak indirildi yine tık yok. Yüceltmekle üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma, tarafsızlıkla yerine getirecekmiş" tarafsızlığına inanıyor musunuz?" diye sordu. 
 
"GOOGLE'A HIRSIZ BAŞBAKAN YAZINCA 3 MİLYON 900 BİN SONUÇ ÇIKIYOR"
 
"Cumhurbaşkanlığı yemininin devamı şöyle: "Namusum ve şerefim üzerine and içerim." Hayatı yalanlarla süslü olan bir kişi kim inanacak arkadaşlar? Daha önce defalarca ifade ettim. Gerçekten bu konularda çok dikkatli olmak zorundayız. Şimdi size söylemiştim. Mutlaka cumhurbaşkanlarının ahlaklı olmaları gerekir. Namuslu olması gerekir. Cumhurbaşkanlarının samimi ve içten olması gerekir. Mutlaka cumhurbaşkanlarının halka hesap vermeyi namuslu görev kabul etmeleri gerekir. Ekmeleddin beyle ilgili olarak bir AKP'li bakan "Yozgatımızın iftihar ettiği değerli bir Yozgat evladıdır. Büyük bir ilim insanıdır. İslam bilim hayatına çok önemli eserler kazandırdığı gibi çok değerli insanlarda yetiştirmiştir" uzun uzun anlatıyor. 20 Nisan 2013 yılında Bozok Üniversitesi'nde. O merkezin açılışında konuşuyor. Şimdi aynı kişi diyor ki "Öyle bir isim çıkardılar ki kimse bilmiyor. Google'dan buluyoruz" diyor. Dün ne diyordu şimdi ne diyor. Yalan ruhlarına sinmiş bunların. Kendisi hiç meraklanmasın. Bakın ben size Google'da yalancı Başbakan yazdığınız ve tuşa bastığınız zaman 450 bin Recep Tayyip Erdoğan adı çıkıyor. Daha ilginç bir şey var hırsız Başbakan yazdığınız zaman 3 milyon 900 bin sonuç çıkıyor" diye konuştu. 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu partisinin gurup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, "Google, Ekmeleddin İhsanoğlu yazdığınız zaman bilim adamı çıkıyor, saygın bir devlet adamı çıkıyor. "Tanınmamış, şöhreti yok" diyor. Allah kimseye böyle şöhret nasip etmesin" dedi.
 
"GOOGLE EKMELEDDİN İHSANOĞLU YAZDIĞINIZ ZAMAN BİLİM ADAMI ÇIKIYOR"
 
Kılıçdaroğlu, "Google, Ekmeleddin İhsanoğlu yazdığınız zaman bilim adamı çıkıyor, saygın bir devlet adamı çıkıyor. "Tanınmamış, şöhreti yok" diyor. Allah kimseye böyle şöhret nasip etmesin. Bugün kalkmış duayla açıklamış. Sen samimi ol samimi. Sen kul hakkı yiyorsun, haram yiyorsun haram. Haram yiyen adamdan cumhurbaşkanı adayı mı olur Allah aşkına ya" dedi. 
 
"NUMAN KURTULDU DEMEK DAHA İYİ"
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un açıklamalarına ilişkin Kılıçdaroğlu, "İş arayanlar var. Birinci sorun işsizlik. Bir Numan Kurtulmuş var, aslında "Numan Kurtuldu" demek daha iyi olur. Kapağı bir yere attı ve kurtuldu. Diyor ki askeri vesayet bitti sırada Merkez Bankası var" diyerek eleştiride bulundu. 
 
"TÜRKİYE CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI'NIN DÜNYADA İTİBARI YOK Kİ"
 
Merkez Bankası'nın bağımsız olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Biz de bağımsız mı? Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın dünyada itibarı yok ki. Neden? Erdoğan'a danışarak karar alıyor da onun için. Erdoğan'da kendisine politika geliştiriyor. Birilerinin tavsiyesiyle biz ülkemizi ayağa kaldıramayız. Biz sadece faiz lobisine hizmet eden bir iktidar değiliz. Hizmet ediyoruz ama sadece ona hizmet ediyoruz. Onlar beğensin diye bunu yapamayız. Bunlar tüketim ekonomisinin düşmanları" ifadelerine yer verdi. 
 
"EMEKLİLERİN SORUNUNU DİLE GETİREN TEK PARTİ VAR ADI CUMHURİYET HALK PARTİSİ"
 
Başbakan Erdoğan'ın ekonomi konusunda bilgisi olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bir ülkenin dünyada saygınlık kazanmasının yolu üretimden geçer, tüketim değil. Emin olun ekonomiyi de bilmiyor. Eğer ürettiğinden fazla tüketirsen o cari açık çıkar karşına. Faizden şikayet ediyor. Faizi düşürmenin yolu tasarrufu artırmaktan geçer. Onun yolu geliri artırmaktan geçer. Geliri artırmanın yolu üretimden geçer. Üreteceksin ki gelirin artsın. Gelirin artacak ki tasarrufun artsın. Eğer sen bunu yapabilirsen o zaman bu ülkede ekonomik yapı güçlenir. Bakın bu hükümet en çok faizi ödeyen hükümettir. 23 yılda 135 milyar 38 milyon lira. Geçiyorum bu hükümet dönemine 2003-2014 dönemine tam 571 milyar lira. Tam rakamı vereyim 571 milyar 338 milyon 688 bin lira. Tam neredeyse beş katı daha fazla faiz ödediler. 28 Haziran ve 4 Temmuz arası emekliler haftası. Emeklilerin sorununu dile getiren tek parti var adı Cumhuriyet Halk Partisi" diye konuştu. 
 
"BORCA ESİR ETTİLER"
 
Kılıçdaroğlu, "Vatandaş Borç batağı içinde. Nasıl geçineceğim kaygısı taşıyor. Şimdi bakın 2002 yılında, 847 bin kişi tüketici ve kredi kartı borcuna sahipti. Haziran 2014 itibariyle 847 bin kişi olmuş 3 milyon 165 bin kişi. Borçlar 6 milyar liradan 334 milyar liraya çıkmış. O nedenle AKP diyor ya bizden başkasına oy vermeyin, oy verirseniz faizler yükselir" ifadelerine tepki gösterdi. 
 
"KUVAY-İ MİLLİYECİ GİBİ OLUN"
 
Kılıçdaroğlu, "Buradan söylüyorum borca esir ettiler sizi. Şantajla oyunuzu alıyorlar. Kuvay-i Milliyeci gibi olun. Güçlü olun. Borcunuz varsa meraklanmayın biz sıfırlayacağız. Erdoğan kendi parasını sıfırlıyordu" dedi. 
 
"SARKOZY GİBİ KUL HAKKI YİYEN HERKES HESABINI VERECEKTİR"
 
Kılıçdaroğlu, "Sarkozy Fransa'da gözaltına alındı hesabını veriyor. Kul hakkı yiyen herkes hesabını verecektir" dedi. 
 
"EVREN'İN GETİRDİĞİ YÖK'TEN ÇOK DAHA GÜÇLÜ, BASKICI BİR KONUMA GETİRİYORLAR"
 
Kılıçdaroğlu, "YÖK ile ilgili maddeler koyuyorlar. YÖK'ü Evren'in getirdiği YÖK'ten çok daha güçlü, baskıcı bir konuma getiriyorlar. YÖK, üniversitelere hem mali açıdan hem de eğitim açısından denetleyecek. Bu akla kelepçe vurmaktır. YÖK'e bunu getiriyorlar" dedi.
Hakime TORUN / ANKARA (DHA)

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×