AYM’den aday memurların disiplin cezasına ilişkin karar

Anayasa Mahkemesi (AYM) Devlet Memurluğu Kanunu’nda yer alan “Adaylık süresi içinde disiplin cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir.

AYM’den aday memurların disiplin cezasına ilişkin karar
28 Şubat 2014 Cuma 15:18

Anayasa Mahkemesi (AYM) Devlet Memurluğu Kanunu’nda yer alan “Adaylık süresi içinde disiplin cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir.” cümlesini anayasaya aykırı olduğu gerekçesi ile iptaline karar verdi.

AYM, Kırıkkale İdare Mahkemesi’nin Devlet Memurları Kanunu’nun, 12.5.1982 günlü, 2670 sayılı Kanun’un 22. maddesiyle değiştirilen 57. maddesinin birinci fıkrasının “Adaylık süresi içinde disiplin cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir.” biçimindeki birinci cümlesinin Anayasa’nın 2. maddesine aykırılığı ileri sürülerek iptali istemini karara bağladı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Yüksek Mahkeme verdiği kararda “Adaylık süresi içinde disiplin cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir.” biçimindeki birinci cümlesinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptalini Emin Kuz’un karşı oyu ve oy çokluğu ile kabul etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×