Aydınlı genç kızların dokuduğu 135 yıllık sancak restore edildi

1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi’ne Aydın’dan katılan 21 asker için genç kızların ipek ve liflerden dokuduğu Osmanlı sancağı, 135 yıl sonra restore edildi.

Aydınlı genç kızların dokuduğu 135 yıllık sancak restore edildi
22 Ocak 2014 Çarşamba 16:18

1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi’ne Aydın’dan katılan 21 asker için genç kızların ipek ve liflerden dokuduğu Osmanlı sancağı, 135 yıl sonra restore edildi. Bunun, Eyüp Sultan Türbesi'nde daha önce tespit edilen iki taneden sonra büyük önem verilen üçüncü sancak olduğu belirtilen, ay yıldızlı, üzerinde “Padişahım çok yaşa”, "Yunan Harbi” ve "İnna Fetahna Leke Fethan Mübine” ayeti yazan sancak, vilayet binasında sergilenecek.

Savaş çıkınca Şahnalı köyünde, kendileriyle evlenecek gençlerin tekliflerini kabul etmeyip harbe gitmelerini isteyen genç kızların dokuduğu Osmanlı sancağı, köy camisinde bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvarı Müdürlüğü'nün konservatörü Uğur Genç tarafından, dokuz ayda restore edildi.

SANCAĞIN HİKAYESİ

Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Aydın’ın Şahnalı köyünde genç kızlar, askerlik çağında olan erkeklere evlenmek yerine harbe katılmalarını, daha sonra evlenebileceklerini söyler. Köyden 21 erkek harbe gitme hazırlığı yaparken genç kızlar da lif ve ipekten sancak dokuyarak onlara verir. Harbe giden 21 gençten 19’u şehit olur, sadece Mustafa Çavuş ve Serçeli Süleyman kurtulur. Erzurum’da hastalanan Mustafa Çavuş, yanında sakladığı sancağı ölmeden önce köylüsü Serçeli Süleyman’a verir ve yerine ulaştırması için söz alır. Serçeli Süleyman da sancağı köyüne götürür. O zamandan beri köy camisinde bulunan sancak çürümeye yüz tutunca, Mustafa Çavuş’un torunları olan Hüdai, Tevfik ve Mümtaz Özalp kardeşler korumaya alır. Gazeteci Musa İlhan ile yapılan görüşmeler sonucunda sancağın değeri ve hikayesi ortaya çıkar. Son olarak İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvarı Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılarak aileye teslim edilir. Sancağın Türk milletinin olduğunu belirten Hüdai Özalp ve kardeşleri, Şahnalı Köyü Muhtarı Ünal Yakıcı ile birlikte Aydın Valiliği’ne teslim eder. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×