Aydın Doğan'a yargıtay şoku!

Yargıtay, Aydın Doğan ve kızı Hanzade Doğan Boyner'in yargılandığı 'kağıt davası'ndaki önemli bir karar verdi. Yargıtay, beraat kararını bozdu. Doğan, kızı ve diğer iki şirket yöneticisi ile birlikte yeniden 8 yıl 9 aya kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Aydın Doğan'a yargıtay şoku!
24 Haziran 2015 Çarşamba 10:27


Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Aydın Doğan ve kızı Hanzade Vasfiye Doğan Boyner'in yargılandığı kağıt davasında İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği beraat kararını, 'usulden' bozdu.

Doğan, kızı ve diğer iki şirket yöneticisi ile birlikte yeniden 8 yıl 9 aya kadar hapis istemiyle yargılanacak. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Hürriyet ve o dönemde Doğan Grubu'nda olan Milliyet gazetelerinin kullandığı kağıtların Aydın Doğan'ın yurtdışında kurdurduğu off-shore şirketler üzerinden aldırdığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.


Sabah'ın haberine göre SPK, böylelikle borsada işlem gören halka açık iki şirketin Sermaye Piyasası Kanunu'na aykırı olarak şirket kârının ve mal varlığının azaltıldığı iddiasını gündeme getirmişti.

İstanbul Başsavcılığı da Aydın Doğan, kızı Hanzade Vasfiye Doğan, Hürriyet ve Doğan Gazetecilik şirketlerinin yöneticileri Ali Rıza Temuroğlu ile İmre Barmanbek hakkında dava açmıştı. Başsavcılık, usulsüz kağıt alımı işleminin Doğan ve diğer üç sanık tarafından birden çok kez yapıldığı gerekçesiyle "zincirleme suç" hükümlerinin uygulanmasını istemişti. Buna göre sanıklar hakkında 2 yıl 6'şar aydan 8 yıl 9'ar aya kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Dava, İstanbul 7'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmüş, 2013'te suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraat kararı verilmişti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×