Ayakkabıcılar site istiyor

Adana’nın en eski yerleşim yerlerinden Büyüksaat civarındaki Sarı Yakup Mahallesi’nde faaliyet gösteren ayakkabıcılar, kent ekonomisine önemli ölçüde katma değer sağlarken sorunlarının çözülmesini bekliyor. Sektörde faaliyet gösteren...

Ayakkabıcılar site istiyor
13 Temmuz 2014 Pazar 15:08

Adana’nın en eski yerleşim yerlerinden Büyüksaat civarındaki Sarı Yakup Mahallesi’nde faaliyet gösteren ayakkabıcılar, kent ekonomisine önemli ölçüde katma değer sağlarken sorunlarının çözülmesini bekliyor. Sektörde faaliyet gösteren firmaların en önemli sorunu ise kendilerine ait bir sitenin olmaması.

Adana Ticaret Odası 10. Meslek Komitesi Başkanı ve Ayakkabıcılar Dericiler Grup Temsilcisi Murat Başlak, aylık 100 bin çift üretim kapasitesine ulaştıklarını ancak modern bir sitelerinin bulunmaması nedeniyle ticaret hacminde de olumsuzlar yaşadıklarını ifade etti. Bu konuda Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe’nin kendilerine çok destek olduğunu ve birlikte çözüm arayışına girdiğini kaydeden Murat Başlak, “Sayın başkanımıza ve yönetimine, sorunlarımıza gösterdiği duyarlılıktan dolayı sonsuz teşekkür ediyoruz. Görüşmeler sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Şakirpaşa’da 200 dönümlük bir yer tahsis edeceği sözünü verdi. Şimdi bu sözün gerçekleşmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Murat Başlak, Adana olarak Türkiye’de çok iyi bir noktada olduklarını ifade ederek, "Çok sayıda kurumsal şirketimiz var. Adana’da şu anda bize kayıtlı 200’ün üzerinde çalışan firma var. 10 bin çalışanımız mevcut. Çok yüksek rakamlarda vergi ve SGK primi ödüyoruz. Buna rağmen halen bir sitemizin olmayışı ve güvenlik sorunumuzun bulunması bizi çok üzüyor.” dedi.

Güvenlik riski taşımalarının yanı sıra yanıcı maddelerle imalat yaptıkları için birçok sigorta acentesinin sigorta yapmaktan kaçındığını ifade eden Başlak, “Oysa bu durum diğer kentlerde çok farklı. Çünkü İstanbul, Gaziantep, Konya gibi illerde bile ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren firmaların bir siteleri var. Bu nedenle sigorta problemleri de olmuyor. Sitenin olmayışı ihracatı da etkiliyor. Çünkü gelen yabancılar çalıştığınız yere bakıyor. Böyle bir ortamı görünce de baştan olumsuz bakıyor.” şeklinde konuştu.

CİHAN

Ayakkabıcılar site istiyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×