Ayakkabı kutusundaki parayla ilgili tanıklar dinlendi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında savcı, Halk Bankası’nın eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evinde ayakkabı kutusunda çıkan parayla ilgili Osmancık Belediye Başkanı, Özelleştirme İdaresi.

Ayakkabı kutusundaki parayla ilgili tanıklar dinlendi
11 Şubat 2014 Salı 12:38

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında savcı, Halk Bankası’nın eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evinde ayakkabı kutusunda çıkan parayla ilgili Osmancık Belediye Başkanı, Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı, okul müdür yardımcısı ve okul projesinde görev alan kişileri tanık olarak dinledi.

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında tutuklanan Aslan’ın evinde ayakkabı kutusunda 4.5 milyon dolar para ele geçirilmişti. Bu paranın Çorum’un Osmancık ilçesindeki imam hatip okulu ve Makedonya’daki üniversite için olduğu ileri sürülmüştü. Bu konuyla ilgili Aslan’ın avukatı Ersan Şen’in soruşturma savcısı Ekrem Aydıner’den tanıkları dinleme talebinde bulundu.

Bu talep doğrultusunda savcı Aydıner bugün, Osmancık Belediye Başkanı Bekir Yazıcı, Osmancık doğumlu olan Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Ahmet Aksu, Osmancık’ta adı geçen imam hatip lisesinin müdür yardımcısı ve okul projesinde görev alan bazı isimler tanık olarak dinledi.

Tanıkların, Aslan’ın söz konusu okulun projesinden haberdar olduğunu, bu yönde hayırseverlerden para topladığını ve para konusunda sıkıntı olmayacağını söyledikleri belirtildi.

Ayakkabı kutusundaki paranın da projeyi kimin yapacağı tam olarak belli olmadığı için emaneten durduğu, bağışta bulunanlar arasında Rıza Sarraf’ın da bulunduğu kaydedildi.

Aslan’ın mahkemedeki ifadesinde evinde bulunan para için Makedonya'daki Balkan Üniversitesi ve memleketi Osmancık'a okul yaptırmak için toplanan bağış paraları olduğunu söylediği iddia edilmişti. Ancak Osmancık’taki okulu devletin yaptırdığı yönünde haberler de basında yer aldı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×