Avukatlardan, Başbakan hakkında suç duyurusu

Çağdaş Avukatlar Grubu, yolsuzluk soruşturmasına müdahale ettikleri ve engelledikleri gerekçesiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok.

Avukatlardan, Başbakan hakkında suç duyurusu
16 Ocak 2014 Perşembe 14:58

Çağdaş Avukatlar Grubu, yolsuzluk soruşturmasına müdahale ettikleri ve engelledikleri gerekçesiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok hakkında suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan avukatlar basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklamasını yapan avukat Cemal Yücel, birinci yolsuzluk soruşturmasında olduğu gibi ikincisine de yürütme organı tarafından, bizzat Başbakan tarafından yönlendirmelerle, sözlerle, eylemlerle müdahale edildiğini söyledi.

Bu müdahaleler sonucunda ikinci soruşturmanın esas savcısının elinden alındığını ve başka savcılara verildiğini hatırlatan Yücel, “Bunun müsebbibi bir taraftan yürütme organıdır bir taraftan bizzat İstanbul Cumhuriyet Başsavcısıdır. Bu yanlıştır. O günden bugüne yakalama kararlarının hiçbirisi infaz edilmedi. Savcı ve mahkemenin vermiş olduğu yakalama, el koyma kararları emniyet müdürü tarafından ve görevlileri tarafından infaz edilmedi.” diye konuştu.

Göreve gelen savcıların hiçbirisinin de bunları yerine getirmediğini belirten Yücel, şüphelilerin kaçmasına, delillerin karartılmasına, mal varlıklarının kaçırılmasına yol açıldığını savundu.

Yücel; Erdoğan, Güler, Çolakkadı ve Altınok hakkında soruşturmayı engellemekten dolayı yapacakları suç duyurusunu bizzat Başsavcının kendisine vereceklerini kaydetti.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×