Avukatlar: Devlet sırrı gerekçesiyle müvekkillerimizin savunma hakkı kısıtlandı

Adana'nın Ceyhan ilçesi Sirkeli Gişelerinde 19 Ocak günü durdurulan MİT'e ait olan TIR'lara yönelik Ankara ve Adana’da görevli 13 asker hakkında açılan davada şüpheliler B.K., H.Ö., H.K. ve Ö.K.’nin avukatları Tolga Kaan Pataz ve Serap...

Avukatlar: Devlet sırrı gerekçesiyle müvekkillerimizin savunma hakkı kısıtlandı
15 Mayıs 2014 Perşembe 16:38

Adana'nın Ceyhan ilçesi Sirkeli Gişelerinde 19 Ocak günü durdurulan MİT'e ait olan TIR'lara yönelik Ankara ve Adana’da görevli 13 asker hakkında açılan davada şüpheliler B.K., H.Ö., H.K. ve Ö.K.’nin avukatları Tolga Kaan Pataz ve Serap Kıvrak, yürütülen soruşturma neticesinde hazırlanan iddianame ve yaşanılan süreçle ilgili yaşanan bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla yazılı açıklama yaptı. Konuyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin 07.05.2014 tarihinde Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulduğu hatırlatılan açıklamada, “Soruşturma evresinde vekâletnamelerimizi sunarak dosya örneği talebinde bulunmamıza rağmen dosyada ‘Devlet sırrı niteliğinde belgeler bulunduğu’ gerekçesiyle müvekkillerimizin savunma hakkı; biz müdafilerinin ise mesleki faaliyetleri kısıtlanmıştır.” denildi.

Bu durumun Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 153. maddesine aykırı olduğunu savunan Tolga Kaan Pataz ve Serap Kıvrak, “Ayrıca CMK 125'e göre dosya içerisinde bulunan bilgi ve belgelerden hangisinin 'devlet sırrı' niteliğine haiz olduğuna ancak mahkeme hakimi veya heyeti karar verir. Ancak soruşturmada Cumhuriyet Savcılığının verdiği ‘devlet sırrı niteliğinde belge olduğuna dair’ kararı hukuka aykırıdır.” iddiasını gündeme getirdi.

‘BİR TAKIM MEDYA ORGANLARI AÇIKLAMAYI YARGISIZ İNFAZA DÖNÜŞTÜRDÜ’

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamenin hazırlandığını ve mahkemeye sunulduğunu basın açıklaması ile kamuoyuna duyurduğunu hatırlatan iki avukat, şöyle devam etti: “Açıklamada şüphelilerin isimleri kısaltılarak, çalıştıkları kurum ve birim açıkça belirtilmek suretiyle şüpheliler basına deşifre edilmiştir. Ne var ki; bir takım medya organları bu basın açıklamasını yargısız infaza dönüştürmüş. Şüpheliler için istenilen sevk maddeleri ve ceza miktarını da belirtmek suretiyle masumiyet karinesi ve lekelenmeme hakkını ihlal etmişlerdir. Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından iddianame kabul edilmeden bahsi geçen basın organları bu kez de şüphelilerin isimlerini açıkça yayınlamak ve dosyada yer alan ifadelerine birebir yer vererek soruşturmanın gizliliğini ihlal ettikleri gibi zanlıları da hedef haline getirmek istemişlerdir. Mahkeme henüz yargılamaya başlamadan kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan bu vahim durum karşısında Adana Barosu Başkanlığı da sessiz kalmamış ve 13.05.2014 tarihinde bir açıklama yaparak endişelerini dile getirmiştir.”

'ALGI OPERASYONLARINA KARŞI BİLGİLENDİRME NOTU DÜŞÜLMESİNİ VAZİFE OLARAK GÖRÜYORUZ'

Adana Barosu’nun “MİT’e ait olduğu iddia edilen 3 TIR’a ilişkin yürütülen soruşturmada yaşanan hukuka aykırılıklar kaygı vericidir” başlığıyla yaptığı açıklamaya dikkat çeken Av. Pataz ve Kıvrak, “Dosyada sanıklar vekili olarak yaşanılan olayları yakından takip ediyor ve kamuoyunda gerçek dışı bilgiler ile oluşturulmaya çalışılan algı operasyonlarına karşı bilgilendirme notu düşülmesini vazife olarak görüyoruz.” ifadelerine yer verdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×