Avrupa'dan Türkiye'ye ağaçlandırma övgüsü

Avrupa Çevre Ajansı yayımladığı raporda Türkiye'de orman alanlarının artırılması ve kapsamlı ağaçlandırma kampanyalarından övgüyle bahsetti

Avrupa'dan Türkiye'ye ağaçlandırma övgüsü
03 Mart 2015 Salı 23:01

Avrupa Çevre Ajansı (AÇA), 2015- 2020 yıllarını kapsayan beş yıllık "7. Çevre Eylem Programı"nı açıkladı.

Merkezi Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan Avrupa Çevre Ajansı'nın internet sayfasından yayımladığı raporunda sera gazı emisyonlarında yüzde 20’lik azalma, enerjinin yüzde 20'sinin yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesi ve enerji verimliliğinde yüzde 20 yükseliş öngörüldü.

Avrupa'daki 39 ülkenin çevre bakanlarıyla ulusal fiil planları temelinde birlikte çalışmalar yürüten AÇA'nın raporunda söz konusu ülkelerle ilgili ayrıntılı bilgilere yer verildi. 

AÇA RAPORUNDA TÜRKİYE'YE ÖVGÜ

Raporda Türkiye’nin, 2007-2010 yılları içerisinde hava sahasındaki yararsız toz partiküllerinin yüzde 29 oranında azaldığı, asit yağmurlarına sebep bulunan kükürt dioksitin (SO2) yüzde 43’ünün de bulunmamaktadır edildiği söylendi.

Türkiye’nin su tüketimi konusundaki duyarlılığına işaret edilen raporda 2008’den bu güne su tüketiminin yüzde 4,4 oranında azaldığı ifade edildi.

Türkiye’nin iklim değişikliği açısından en yüksek risk altında bulunan Doğu Akdeniz sahasında bulunduğu anımsatılan raporda iklim değişikliğinin menfi etkilerine karşı önlemlerin en kısa zamanda yaşama geçirmesinin kocaman ciddiyet taşıdığı vurgulandı. 

Raporda Türkiye'de orman alanlarının artırılması ve çölleşmeyle mücadele çabalarına yardım sağlayacak kapsamlı ağaçlandırma kampanyalarından da övgüyle bahsedildi.

Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğinin zenginliğine dikkat çekilen raporda bu çeşitliliğin korunması için ülkenin sınırlı bulunan su kaynaklarının tesirli bir biçimde projelendirilmesi önerisi yapıldı.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×